Rýžový pudink s kustovnicí

Kustovnice čínská neboli goji má univerzální léčebný účinek, pomáhá při zánětech, kožních problémech, krvácení z nosu i bolesti. Tip, jak plody využít v kuchyni, nabízí Štěpánka Kutišová, odborná garantka pořadu Přírodní lékárna.

Suroviny:
100 gramů sušených plodů kustovnice
100 gramů zlatých rozinek
½ šálku předvařené dlouhozrnné hnědé rýže
1 šálek vody
3 šálky mléka, nejlépe alternativního (kokosové, mandlové apod.)
¾ šálku medu
3 vejce
1 lžička vanilkového extraktu
1 lžička mořské soli
¼ lžičky mleté skořice

Ve velkém hrnci přivedeme vodu k prudkému varu. Přidáme sůl a rýži. Zakryjeme, zmírníme plamen a vaříme rýži doměkka, zhruba 15 až 20 minut.

Pak do rýže vmícháme mléko a sladidlo (med, stévie). Zakryjeme a na velmi mírném plameni vaříme zhruba hodinu. Hmota by měla vypadat jako řídká ovesná kaše.

Vejce utřeme do pěny. Přidáme vanilku a skořici. Pozvolna přidáváme zhruba 100 gramů horké směsi k vejcím, aby se vaječná směs nesrazila. Pak vlijeme vaječnou směs do zbylé horké rýže a neustále mícháme. Rozmícháme dohladka.

Na velmi mírném plameni vaříme, dokud směs nezhoustne, zhruba 2 minuty. Přidáme goji a rozinky a dobře je v hmotě rozmícháme. Pak sejmeme z ohně.

Rozdělíme do šesti misek a dáme vychladit do lednice minimálně na dvě hodiny, nejlépe přes noc. Podáváme ozdobené lístky čerstvé máty a práškovou skořicí.

Související

  • Nepečený mrkvový dort

    Mrkev patří mezi nejpoužívanější kořenovou zeleninu a tělu dodá řadu prospěšných látek. Kromě mrkvového salátu si zkuste pochutnat třeba i na zdravém mrkvovém dortu .

  • Čokoládové brownie bez mouky s broskvemi

    Broskve obsahují látky, které chrání tělesné buňky a pozitivně působí na duševní pohodu člověka. Tip, jak je využít při pečení, dala Štěpánka Kutišová v Přírodní lékárně.

  • Mangové smoothie se zázvorem

    Plody oranžové barvy pomáhají chránit rozmnožovací orgány. Jedním z nich je mango. Abychom jeho sílu dobře využili, můžeme připravit například smoothie.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...