Rozhlasový swingový orchestr vznikl při Českém rozhlase České Budějovice v roce 2004. Zakladatelem a prvním vedoucím by trumpetista a pedagog Václav Hlaváč, v současné době orchestr vede trombonista Josef Krejčík.

Hraje v klasickém bigbandovém obsazení – čtyři trumpety, čtyři trombony, pět saxofonů a rytmická sekce. Součástí kapely jsou zpěvačky Alena Čechová a Petra Chlebníčková.

Rozhlasový swingový orchestr Václava Hlaváče, jehož členy jsou profesionální i amatérští muzikanti, se zaměřuje především na koncertování. Hraje na nejrůznějších společenských akcích, doprovázel například zpěváky Ladislava Kerndla, Dashu, Josefa Laufera a Ondřeje Rumla, saxofonistu Felixe Slováčka nebo trumpetistu Miroslava Surku.

V repertoáru jsou skladby většiny známých swingových kapel jako například orchestrů Glenna Millera, Benny Goodmana či Counta Basieho. Vedle světových standardů nechybí skladby českých autorů a populární písně. Orchestr také spolupracoval s folkovou skupinou Nezmaři.

Kontaktní údaje

Josef Krejčík – 608 408 738, rso@cb.rozhlas.cz

Obsazení orchestru

  • trumpety: Václav Hlaváč, Radek Froulík, Vojtěch Trnka, Petr Kotouz, Jan Hlaváč
  • trombony: Jiří Hanzal, Arnošt Vydra, Jan Malásek, Josef Kožak Krejčík
  • saxofony: Marián Hostek, Jan Thaimer, Pavel Hlaváč, Frederik Machač, Anička Mášová
  • piano: Vendula Hanžlíková
  • kytara: Jan Podroužek
  • bass: František Beránek
  • bicí: Tomáš Budín

Rozhlasový swingový orchestr Václava Hlaváče

Josef Krejčík
Josef Krejčík je mimo jiné absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka. Působil rovněž v Big Bandu Konzervatoře Jaroslav Ježka, Tanečním orchestru Metroklub či MO Bandu ČB. Od roku 1984 je členem orchestru opery Jihočeského divadla, v němž se v roce 1998 stal vedoucím skupiny trombónů.

Václav Hlaváč
Václav Hlaváč je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka. V průběhu své hudební kariéry působil v mnoha kapelách a orchestrech, například ve Swing Bandu Ferdinanda Havlíka, Big Bandu Praha nebo Big Bandu Konzervatoře Jaroslava Ježka. Nejdelším hudebním angažmá Václava Hlaváče byl Taneční orchestr Metroklub v Českých Budějovicích.
Působil dlouhá léta také jako pedagog v Základní umělecké škole na Piaristické náměstí v Českých Budějovicích, kde založil žákovský swingový orchestr, s nímž získal celou řadu ocenění na jazzových soutěžích a festivalech.

Petra Chlebníčková
Zpěvačka Petra Chlebníčková pochází z Brna, působila nejprve v Junior Big Bandu ZUŠ Veveří 133 pod vedením Václava Holuba. Dále spolupracovala s menším, jazzovým uskupením Jazzykolam, vedle toho několikrát hostovala na večerech Ládi Kerndla.
V průběhu svého studia v Českých Budějovicích působila ve Swingovém orchestru Václava Hlaváče při ZUŠ Piaristické náměstí. Sólistkou Rozhlasového swingového orchestru je od roku 2005. 

Alena Čechová
Zpěvačka Alena Čechová pochází z Nových Hradů, je žákyní Hany Kudrnové. Alena Čechová byla nejprve sólistkou chrámového sboru ve slovenském Trebišově. Od roku 1992 působí v opeře Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Sólistkou Rozhlasového swingového orchestru je od roku 2004.