Rozhlasový swingový orchestr vznikl při Českém rozhlase České Budějovice v roce 2004. Zakladatelem a prvním vedoucím byl trumpetista a pedagog Václav Hlaváč, v současné době orchestr vede trombonista Josef Krejčík.

Hraje v klasickém bigbandovém obsazení – čtyři trumpety, čtyři trombony, pět saxofonů a rytmická sekce. Součástí kapely jsou zpěvačky Alena Čechová a Petra Chlebníčková a zpěvák Michal Souček.

Rozhlasový swingový orchestr, jehož členy jsou profesionální i amatérští muzikanti, se zaměřuje především na koncertování. Hraje na nejrůznějších společenských akcích, doprovázel například zpěváky Ladislava Kerndla, Dashu, Josefa Laufera a Ondřeje Rumla, saxofonistu Felixe Slováčka nebo trumpetistu Miroslava Surku.

V repertoáru jsou skladby většiny známých swingových kapel jako například orchestrů Glenna Millera, Benny Goodmana či Counta Basieho. Vedle světových standardů nechybí skladby českých autorů a populární písně. Orchestr také spolupracoval s folkovou skupinou Nezmaři.

Kontaktní údaje

Josef Krejčík – 608 408 738, rso@cb.rozhlas.cz

Obsazení orchestru

  • trumpety: Jiří Zikmunda, Radek Froulík, Zdeněk Zavřel, Václav Nečas, Sara Kučerová
  • trombony: Jiří Hanzal, Arnošt Vydra, Miroslav Chrt, Josef Kožak Krejčík
  • saxofony: Marián Hostek, Vojtěch Veselý, Martin Voříšek, Frederik Machač, Ondřej Valach, Anička Mášová
  • piano: Vendula Hanžlíková
  • kytara: Jan Podroužek
  • bass: Eduard Pareis
  • bicí: Tomáš Budín

Rozhlasový swingový orchestr Václava Hlaváče

Josef Krejčík
Josef Krejčík je mimo jiné absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka. Působil rovněž v Big Bandu Konzervatoře Jaroslava Ježka, Tanečním orchestru Metroklub či MO Bandu ČB. Od roku 1984 je členem orchestru opery Jihočeského divadla, v němž se v roce 1998 stal vedoucím skupiny trombónů.

Petra Chlebníčková
Zpěvačka Petra Chlebníčková pochází z Brna, působila nejprve v Junior Big Bandu ZUŠ Veveří 133 pod vedením Václava Holuba. Dále spolupracovala s menším, jazzovým uskupením Jazzykolam, vedle toho několikrát hostovala na večerech Ládi Kerndla.
V průběhu svého studia v Českých Budějovicích působila ve Swingovém orchestru Václava Hlaváče při ZUŠ Piaristické náměstí. Sólistkou Rozhlasového swingového orchestru je od roku 2005. 

Alena Čechová
Zpěvačka Alena Čechová pochází z Nových Hradů, je žákyní Hany Kudrnové. Alena Čechová byla nejprve sólistkou chrámového sboru ve slovenském Trebišově. Od roku 1992 působila v opeře Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Sólistkou Rozhlasového swingového orchestru je od roku 2004. 

Michal Souček
Zpěvák Michal Souček je rodákem z Českých Budějovic. Začínal bez studia hudby ve sboru, poté se přehoupl přes několik kapel až ke swingovému orchestru, do kterého nastoupil v roce 2020. Vystupuje i v jiných uskupeních, například Fordance Orchestra a Valdaband, ale také v naprosto odlišném stylu, který reprezentuje pop-rocková skupina Rozkrock. Tím, že jeho záběr zahrnuje více stylů, nabízí Rozhlasovému swingovému orchestru zajímavé pěvecké podání klasických písní.

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?