Rozhlasový swingový orchestr vznikl při Českém rozhlase České Budějovice v roce 2004. Zakladatelem a prvním vedoucím byl trumpetista a pedagog Václav Hlaváč, v současné době orchestr vede trombonista Josef Krejčík.

Hraje v klasickém bigbandovém obsazení – čtyři trumpety, čtyři trombony, pět saxofonů a rytmická sekce. Součástí kapely jsou zpěvačky Alena Čechová a Petra Chlebníčková a zpěvák Michal Souček.

Rozhlasový swingový orchestr, jehož členy jsou profesionální i amatérští muzikanti, se zaměřuje především na koncertování. Hraje na nejrůznějších společenských akcích, doprovázel například zpěváky Ladislava Kerndla, Dashu, Josefa Laufera a Ondřeje Rumla, saxofonistu Felixe Slováčka nebo trumpetistu Miroslava Surku.

V repertoáru jsou skladby většiny známých swingových kapel jako například orchestrů Glenna Millera, Benny Goodmana či Counta Basieho. Vedle světových standardů nechybí skladby českých autorů a populární písně. Orchestr také spolupracoval s folkovou skupinou Nezmaři.

Kontaktní údaje

Josef Krejčík – 608 408 738, rso@cb.rozhlas.cz

Obsazení orchestru

  • trumpety: Jiří Zikmunda, Radek Froulík, Zdeněk Zavřel, Václav Nečas, Sara Kučerová
  • trombony: Jiří Hanzal, Arnošt Vydra, Jan Malásek, Josef Kožak Krejčík
  • saxofony: Marián Hostek, Jan Thaimer, Pavel Hlaváč, Frederik Machač, Anička Mášová, Martin Voříšek
  • piano: Vendula Hanžlíková
  • kytara: Jan Podroužek
  • bass: František Beránek
  • bicí: Tomáš Budín

Rozhlasový swingový orchestr Václava Hlaváče

Josef Krejčík
Josef Krejčík je mimo jiné absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka. Působil rovněž v Big Bandu Konzervatoře Jaroslava Ježka, Tanečním orchestru Metroklub či MO Bandu ČB. Od roku 1984 je členem orchestru opery Jihočeského divadla, v němž se v roce 1998 stal vedoucím skupiny trombónů.

Petra Chlebníčková
Zpěvačka Petra Chlebníčková pochází z Brna, působila nejprve v Junior Big Bandu ZUŠ Veveří 133 pod vedením Václava Holuba. Dále spolupracovala s menším, jazzovým uskupením Jazzykolam, vedle toho několikrát hostovala na večerech Ládi Kerndla.
V průběhu svého studia v Českých Budějovicích působila ve Swingovém orchestru Václava Hlaváče při ZUŠ Piaristické náměstí. Sólistkou Rozhlasového swingového orchestru je od roku 2005. 

Alena Čechová
Zpěvačka Alena Čechová pochází z Nových Hradů, je žákyní Hany Kudrnové. Alena Čechová byla nejprve sólistkou chrámového sboru ve slovenském Trebišově. Od roku 1992 působila v opeře Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Sólistkou Rozhlasového swingového orchestru je od roku 2004. 

Michal Souček
Zpěvák Michal Souček je rodákem z Českých Budějovic. Začínal bez studia hudby ve sboru, poté se přehoupl přes několik kapel až ke swingovému orchestru, do kterého nastoupil v roce 2020. Vystupuje i v jiných uskupeních, například Fordance Orchestra a Valdaband, ale také v naprosto odlišném stylu, který reprezentuje pop-rocková skupina Rozkrock. Tím, že jeho záběr zahrnuje více stylů, nabízí Rozhlasovému swingovému orchestru zajímavé pěvecké podání klasických písní.