Domácí bramborové krokety z odpalovaného těsta
Mezi oblíbené přílohy patří bramborové krokety. Nemusíte přitom vždy kupovat předem připravené a mražené. Zkuste vlastní domácí. Jak na to, poradil autor pořadu Kuchařské čarování Petr Stupka.
- 250 gramů polohrubé mouky
- 250 mililitrů vody
- 150 gramů sádla
- 4 až 5 vajec
- 500 gramů vařených brambor
- sůl
- strouhanka
- olej
Nejprve je nutné připravit si odpalované těsto. Zahřejte 250 mililitrů vody a 150 gramů sádla v hrnci a postupně přisypávejte polohrubou mouku (přibližně 250 gramů). Důkladně vše míchejte. Vznikne hutná kaše, kterou je třeba zahřívat a stále míchat tak dlouho, až se lehce leskne a přestane se lepit na stěny nádoby. To je stav, kdy se těsto odpaluje, a je tudíž hotové.
Do zchladlé hmoty pak zašlehejte celá vejce, nebo jenom žloutky, sůl a předem uvařené na jemno nastrouhané brambory. Na uvedené množství dejte čtyři až pět vajec a 500 gramů vařených brambor. Vše osolte a krátce promíchejte.
Z těsta tvořte válečky, obalujte je ve strouhance a smažte v rozpáleném oleji, či sádle. Do kroket můžete zapracovat trochu rozpuštěného másla, muškátový květ, různé bylinky a podobně.
Související
-
Kuře pečené na pohance podle Petra Stupky
Kuře pohančené patří mezi starodávné recepty, které z našich kuchyní zmizely. Stojí ale za to si ho připomenout. Tento pokrm podávaný se salátem se hodí na oběd i večeři.
-
Pečená dýně jako příloha
Dýně prospívá trávení, doporučuje se i při různých chorobách. Můžete ozvláštnit svůj jídelníček a připravit z ní chutnou přílohu. Recept je velmi jednoduchý.
-
Polévka zelnice
Starodávný recept na polévku z kysaného zelí přijde v zimním čase k chuti. V době chřipkových a jiných epidemií vám navíc pomůže posílit imunitu.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.