Grilované sardinky s česnekem a tymiánem
Sardinky jsou dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, bílkovin a vápníku. Tip, jak je připravit k obědu nebo večeři, nabízí Štěpánka Kutišová, kterou znáte z pořadu Přírodní lékárna.
Suroviny:
1 bulva fenyklu
4 velké očištěné sardinky bez vnitřností a hlav
několik snítek tymiánu
2 stroužky česneku nakrájeného na tenké plátky
4 malé trsy cherry rajčátek na keříku
olivový olej
4 krajíce celozrnného opečeného chleba
100 gramů rukoly
čerstvá šťáva z jednoho citronu
Nakrájíme fenykl na tenké plátky a poté ho ponoříme do mísy s ledovou vodou, aby zkřehnul. Připravíme si sardinky. Nejprve z nich odstraníme páteř. Otevřeme břišní dutinu a položíme rybu na kuchyňské prkénko kůží nahoru. Stlačíme páteř dlaní od hlavy až po ocas, rybu otočíme a páteř odstraníme. Nevadí, když přitom v rybě zůstanou malé kůstky.
Připravíme gril na přímé grilování. Položíme sardinky kůží nahoru na olejem potřený plech. Okořeníme je tymiánem a česnekem. Pokapeme trochou oleje a grilujeme 4 až 6 minut, dokud nebudou propečené.
Na gril k sardinkám přidáme plátky chleba, bude jim stačit půl až jedna minuta. Opečený chleba dáme na talíře, na něj rozložíme sardinky a rajčátka.
V míse smícháme rukolu, osušený fenykl, citronovou šťávu a vše promícháme se čtyřmi polévkovými lžícemi olivového oleje a kořením. Připravený salát podáváme s grilovanými sardinkami.
Související
-
I jídlo z konzervy může být velmi zdravé. Důkazem jsou sardinky
Sardinky a Sardinie skutečně mají něco společného. Nevíme, co bylo dříve, ale jisté je, že ostrov propůjčil malým rybkám své jméno. U něj se jich totiž nacházelo nejvíce.
-
Jedna malá porce ryby dodá až polovinu potřebné dávky bílkovin a zdravé tuky pro srdce
Ryby, zvláště ty mořské pocházející ze studených vod, velice prospívají správné kondici a vitalitě těla. Měly by se tedy stát povinnou položkou na našich talířích.
-
Nejlepší dieta? V žebříčku, který sestavili světoví odborníci, vyhrála středomořská strava
Je všeobecně známo, že národy obývající země kolem Středozemního moře žijí déle, zdravěji a méně trpí typickými civilizačními chorobami, jako je rakovina a srdeční nemoci.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.