Nepečený jablečný koláč

Koláče z jablek a štrúdly patří k podzimu. Zkuste ale tentokrát připravit dezert netradičně. Štěpánka Kutišová, odborná garantka pořadu Přírodní lékárna, nabízí svůj recept na nepečený raw koláč.

Suroviny:
1 balení kešu ořechů (80 - 100 gramů)
cca jeden šálek kokosu
cca jeden a půl šálku datlí (např. jedno balení 250 gramů)
1 banán
větší hrst rozinek
jablka (asi 4 větší)
skořice
tři hřebíčky

V kuchyňském robotu rozmixujeme kešu ořechy s kokosem a datlemi (pokud budou sušší, je třeba je předem namočit). Získáme pevnou hmotu, která tvoří těsto na koláč. Hmotu naneseme do formy vyložené pečicím papírem, stěrkou rozetřeme rovnoměrně po celé ploše formy a dáme do ledničky chladit.

Jablka oloupeme, nakrájíme na kousky, mírně podlijeme, okořeníme skořicí a hřebíčkem, na doslazení přidáme rozinky a dáme dusit. Sundáme z plotny, necháme vychladnout a bez hřebíčku rozmixujeme s jedním banánem a případně dalším kokosem, který pomůže hmotu zahustit.

Naneseme jablečnou hmotu na těsto a ozdobíme (například sekanými pistáciemi a semínky granátového jablka). Dáme chladit na nejméně jednu hodinu do ledničky.

Obměna: Borůvková verze koláče
Na horní vrstvu v robotu rozmixujeme asi 500 gramů rozmrazených borůvek (případně přidáme pro pikantní chuť šálek rybízu) s jedním větším zralým banánem, nebo mangem, případně několika datlemi, které bobulové plody přiměřeně dosladí. Zdobíme lesním ovocem.

Související