Jitrocelový sirup

Jitrocel pomáhá při kašli, působí protizánětlivě, klidní žaludek nebo urychluje hojení kožních poranění. Vhodným přípravkem, a to zejména pro děti, je jitrocelový sirup, který užíváme po lžičkách.

Ingredience
 • 200 gramů čerstvých omytých listů jitrocele
 • 1 litr vody
 • 2 větší citrony bez jadérek na plátky
 • 1 kilogram cukru (nejlépe kokosového, část cukru můžeme nahradit medem)

Jitrocelové listy nařežeme na menší kousky, vložíme do hrnce. Přidáme citron a zalijeme horkou vodou. Hrnec přiklopíme a necháme 24 hodin louhovat.

Druhý výluh přecedíme přes jemné plátno, vrátíme do hrnce, přidáme cukr a znovu uvedeme do varu. Mícháme, dokud se všechen cukr nerozpustí, a vaříme, až sirup začne houstnout.

Ještě horký ho nalijeme do sklenic, dobře uzavřeme a necháme obrácený dnem vzhůru až do vychladnutí.

Související

 • Šípkový čaj

  Šípek působí preventivně proti infekcím a nachlazení, zpevňuje cévy a je to jeden z nejlepších léků proti paradontóze. Nejčastěji se šípky využívají pro přípravu čaje.

 • Rakytníkový likér

  Rakytník je mimořádné bohatý na vitamin C, ale i další zdraví prospěšné látky. Jednoduchým způsobem z něj můžete připravit likér. Jak na to, poradila Štěpánka Kutišová.

 • Domácí limonáda s mátou

  Máta zvyšuje pozornost a soustředění a podporuje paměť a duševní výkon. Její síly můžete snadno využít, když ji přidáte do limonády podle receptu Štěpánky Kutišové.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová