Domácí kokosové mléko

Kokos patří mezi exotické plody, které jsou běžně dostupné i v našich obchodech. Zkuste si někdy místo obvyklého strouhaného kokosu koupit celý ořech a připravit domácí kokosové mléko. Recept nabízí Štěpánka Kutišová, odborná garantka pořadu Přírodní lékárna.

Ingredience
 • 2 hnědé kokosy
 • 4 šálky horké vody

Nejprve ostrým předmětem proražte jedno z oček na kokosu a do misky vylejte kokosovou vodu. Kokos rozpulte. Pomozte si kladivem, pilkou, nebo ho jednoduše dejte na půl hodiny péct do trouby na 200°C. Obal zkřehne a půjde mnohem snadněji otevřít.

Vyjměte kokosovou dužinu a vložte ji do mixéru. Přidejte čtyři šálky vody. Mixujte do jemné hustoty mléka. Směs přendejte do plátna nad mísou. Plátno uzavřete a silou vymačkejte tekutinu. Uložte do ledničky.

Domácím kokosovým mlékem nahraďte běžné mléko. Přidávejte do kávy, čaje, smoothie, uvařte kakao, používejte při pečení.

Související

 • Zlaté mléko

  Elixírem zdraví je zlaté mléko. Obsahuje totiž koření, díky kterému detoxikuje játra, zvyšuje imunitu a likviduje záněty. Recept připomněla Štěpánka Kutišová.

 • Májská horká čokoláda

  Blahodárným nápojem pro náš organismus může být horká čokoláda s kajenským pepřem a skořicí. Připravte si ji podle receptu Štěpánky Kutišové z pořadu Přírodní lékárna.

 • Mangové smoothie se zázvorem

  Plody oranžové barvy pomáhají chránit rozmnožovací orgány. Jedním z nich je mango. Abychom jeho sílu dobře využili, můžeme připravit například smoothie.