Vánoční cukroví – vyzkoušejte klasické recepty i zdravější varianty z vloček, špaldy nebo fazolí
Perníčky, vanilkové rohlíčky, pracny a další sladkosti neodmyslitelně patří k Vánocům ve většině domácností. Receptů je celá řada. Zkuste osvědčenou klasiku podle Petra Stupky i několik druhů zdravějšího cukroví.
Perníčky
Suroviny:
500 gramů hladké mouky
100 gramů másla
150 gramů moučkového cukru
100 gramů medu
3 žloutky a ještě jedno celé vejce
1 až 2 lžičky koření do perníku
1 lžičku jedlé sody
pokud chcete mít perníčky tmavé, jednu lžíci kvalitního kakaa
Nejprve vše sypké promíchejte s moukou a potom přidejte rozehřátý tuk ušlehaný s medem vejci. Nechte těsto uzrát do druhého dne.
Vykrajujte tvary a pečte při 160 až 170 stupních. Pokud se perníčky při pečení uprostřed propadají, je třeba teplotu zvýšit. Pokud perníčky pukají, pečete příliš zostra a je třeba troubu zmírnit.
Aby byly perníčky lesklé a hladké, potřete ještě horké pečivo rozšlehaným vajíčkem.
Pracny
Suroviny:
270 gramů hladké mouky
150 gramů moučkového cukru
100 gramů mletých ořechů
200 gramů másla
2 vejce a jeden žloutek
2 lžičky dobrého kakaového prášku
půl lžičky skořice
kůra z jednoho citronu
půl lžičky semletého hřebíčku
Promíchejte nejprve všechny sypké přísady, přidejte ostatní a zpracujte na stejnorodé těsto. Pečte ve formičkách a ještě vlahé pracny obalujte v moučkovém cukru s vanilkou.
Pracny upečte dopředu, aby pak mohly na chladném místě natáhnout vlhkost a o Vánocích byly tím pravým požehnáním pro vaši pusu.
Pudinkové cukroví
Suroviny:
250 gramů hladké mouky
120 gramů ztuženého tuku (tvrdého a bílého)
60 gramů másla
120 gramů cukru moučka
1 celé vejce a 1 žloutek
100g pudinkového prášku s vanilkovou příchutí
Ze všech surovin zadělejte těsto. Nechte odležet. Poté z těsta nejlépe strojkem vytvořte úhledné a stejnoměrné hádě a nakrájejte na pravidelné kousky. Ty pak stáčejte, ohýbejte, skládejte na plech.
Pečte při teplotě 170 až 180 stupňů. Vychladlé cukroví pak slepujte kvalitním džemem a konce namočte v čokoládové polevě.
Nafoukanci
Suroviny:
100 gramů mouky
120 gramů másla
250 gramů moučkového cukru
120 gramů mletých ořechů
lžička jedlé sody
Ze všech surovin kromě sody připravte těsto. Pak přidejte sodu. Díky ní se pečivo nafoukne. Do formiček namačkejte těsto skoro do rovna, aby se při pečení (na 180 stupňů) nafouklo dvakrát tolik do výšky.
Špičky či okraje upečených nafoukanců máčejte do čokolády nebo je ozdobte nitkami polevy.
Vánoční bezlepkové cukroví
Suroviny:
150 gramů rýžové hladké mouky
100 gramů cizrnové hladké mouky
120 gramů másla
70 gramů moučkového cukru
40 gramů bramborového škrobu
1 vejce
skořice nebo perníkové koření
Máslo nechte změknout na pokojovou teplotu. Poté všechny suroviny důkladně propracujte plastovou kartou na drobivé těsto a na závěr ho rukama krátce propracujte do hladké hmoty. Nechte v mikroténovém sáčku nebo potravinářské fólii v lednici ztuhnout, nejlépe do druhého dne.
Zchlazené těsto krátce prohněťte a hned rozvalujte na stejnoměrný plát, z něhož vykrajujte libovolné tvary. Pečte je horkým vzduchem v troubě při teplotě 160 až 170 stupňů do růžova.
Vychladlé kousky slepujte marmeládou či krémy a zdobte stejně jako běžné čajové pečivo. Počítejte s tím, že cukroví má lepší chuť, když se několik dnů odleží. Základní těsto lze také doplnit kakaem, jemně mletými ořechy, kávou a podobně.
Cukroví mrkvové
Suroviny:
300 gramů polohrubé mouky
250 gramů ztuženého bílého tuku
150 gramů syrové jemně strouhané mrkve
1 celé vajíčko
půl sáčku prášku do pečiva
100 gramů moučkového cukru
Ze všech surovin zadělejte těsto. Nechte ho v lednici půl hodiny stát a pak rozválejte a vykrajujte různé tvary. Hned pečte při 160 až 170 stupních.
Ovesné sušenky s kokosem
Suroviny:
150 gramů jemných ovesných vloček
1 vejce
50 mililitrů mléka
1 lžíce medu nebo trocha tmavého cukru
30 gramů oleje nebo másla
50 gramů hladké mouky
30 gramů strouhaného kokosu
100 gramů sušeného ovoce nakrájeného na drobné kousky (rozinky, brusinky, meruňky)
Všechny suroviny smíchejte do stejnorodé hmoty. Nechte deset minut odležet a namočenýma rukama tvořte z těsta stejnoměrné kuličky. Ty skládejte na plech vyložený pečicím papírem a až na něm kuličky rozmáčkněte na malé bochánky.
Pečte při teplotě do 180 stupňů, až sušenky lehce zčervenají. Nejlepší jsou s jogurtem a brusinkovým kompotem, ale i samotné vám zachutnají a dlouho vydrží.
Ovesné kuličky
Suroviny:
100 gramů celozrnné mouky
100 gramů krupicového cukru
100 gramů rostlinného tuku
1 vejce
citronová šťáva
200 gramů ovesných vloček
Na troše tuku nebo nasucho opražte ovesné vločky. Pak třete cukr s vejcem a tukem, přidejte citronovou šťávu a nakonec vmíchejte vločky a mouku.
Ze vzniklého těsta tvořte kuličky, skládejte je na plech vyložený pečicím papírem a pečte v troubě při mírnější teplotě.
Ovesné hromádky
Suroviny:
2 hrnky ovesných vloček opražených na sucho
1 hrnek strouhaného kokosu
1 hrnek směsi slunečnicových semínek, posekaných rozinek a sušených meruněk
1 a půl hrnku jablečné šťávy
půl hrnku oleje
1 lžíce skořice
3 lžíce medu
Smíchejte vločky, kokos a slunečnicová semínka se sušeným ovocem. Do této suché směsi přidejte zbývající suroviny. Vše trochu osolte, promíchejte a nechte dvacet minut stát.
Namočenou lžící tvořte z hutného lepivého těsta na plechu s pečicím papírem malé, stejnoměrné hromádky a zvolna je pečte či spíše sušte asi hodinu.
Špaldové věnečky
Suroviny:
300 gramů špaldové celozrnné mouky jemně mleté
100 gramů tmavého třtinového cukru
120 gramů tuku Hera
1 vejce
1 vanilkový cukr
2 lžíce kakaa
lžička mleté skořice
Ze surovin kromě skořice a kakaa uhněťte těsto. Do poloviny zapracujte kakao a skořici a obě hmoty, světlou i tmavou, nechte zabalené ve folii uležet v lednici alespoň dvacet minut.
Ze světlého a tmavého těsta vytvořte dva tenké pramínky. Ty spleťte do dvoubarevného pletence, stočte a spojte do věnečku a hned uložte na plech s pečicím papírem. Věnečky pečte při teplotě 160 stupňů do zlatova.
Fazolové cukroví
Suroviny:
250 gramů uvařených bílých fazolí
120 gramů moučkového cukru
1 vanilkový cukr
trocha mletých vlašských ořechů
trocha rumu
Vařené fazole sceďte, nechte okapat a dvakrát opakovaně semelte. Drť, která zůstane v mlýnku, do těsta nikdy nepřidávejte. Fazolová kaše musí být jemná.
Do kaše vmíchejte ostatní suroviny a vše důkladně propracujte. Na vále za pomoci škrobové moučky těsto vyválejte a potřete mléčnou, rumovou nebo cukrovou polevou. Plát nechte zaschnout a pak vykrajujte různé tvary cukroví. Sušte na mírném teple.
Skrojky a zbytky těsta promačkejte s trochou rumu a tvořte z nich kuličky. Ty máčejte v polevě nebo čokoládě, obalujte v oříšcích a podobně.
Makové jetelíčky
Suroviny:
300 gramů hladké mouky
150 gramů mletého máku
210 gramů práškového cukru
250 gramů másla
1 vejce
trocha mleté skořice
Ze surovin uhněťte těsto a z něho tvořte malé kuličky. Vždy tři kuličky pak umáčkněte k sobě, do středu dejte lískový oříšek nebo kousek kandovaného ovoce. Jetelíčky pečte při teplotě 160 stupňů.
Související
-
Křehké máslové těsto na vánoční cukroví a zázvorky
Pro slavnostní, čajové i vánoční cukroví se skvěle hodí křehké máslové těsto. Vyzkoušejte ho. V předstihu před Vánoci doporučujeme upéct také klasické zázvorky.
-
Alchymie bramborového salátu
Bramborový salát má mnoho podob. A pokud se zadaří, jsou všechny výtečné. A dokonce i zdravé – ne do všech salátů je nutné dávat majonézu. Pár tipů má kulinář Petr Stupka.
-
Kulinářské tipy a fígle pro přípravu štědrovečerního menu
Rybí polévka, smažený kapr, bramborový salát a vánočka se budou servírovat na Štědrý den. Kuchař Petr Stupka proto přináší několik tipů, jak dobře zvládnout přípravu.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.