Tykat nadřízenému a partnerovi dítěte? Některé situace jsou z hlediska etikety ožehavé
Na tenký led vstupujeme v otázce vykání a tykání ve společnosti. Mnohdy váháme, jestli můžeme někomu tykat, nebo co říct, když druhý nabídne tykání a my o to nestojíme. Dostáváme se do ožehavých situací a ne vždy nás vysvobodí etiketa.
Základní pravidlo je podle odbornice na etiketu Aleny Špačkové jasné: Tykání nabízí společensky významnější osoba osobě méně významné. To znamená žena muži, starší mladšímu, nadřízený podřízenému.
Pokud nám nabídne tykání osoba méně významná, rozhodně můžeme odmítnout. „Etiketa je tu ale proto, aby nám spolu bylo líp, takže i to odmítnutí by mělo mít šetrnou formu. Můžeme říci: To jste mne zaskočil, můžu přijmout vaší nabídku, až uznám, že nazrál čas? Máte právo říci: Děkuji vám za nabídku, zůstanu raději při vykání,“ radí Alena Špačková.
Mnohem ožehavější situace nastává, když nadřízený muž navrhne tykání podřízené ženě. „To de facto nelze odmítnout. Můžeme třeba říct: Děkuji za to nabídku, jen přiznávám, že to pro mě asi bude složitější. Pak se v budoucím čase vyhýbáme oslovení, nebo používáme vykání, a bude-li osoba taktní, pochopí, že si tykat nechceme a už nebude naléhat,“ říká Alena Špačková.
Občas k nám do rodiny přijdou kamarádi našich dětí. Zhruba od patnácti let už bychom je měli brát jako dospělé. Alena Špačková doporučuje třeba říct: Davide, můžu ti tykat? „Dovolit si, jestli můžu tykat, patří k etiketě. Patří to k pravidlům, neberte tykání jako samozřejmost,“ vysvětluje.
Stejně tak je vhodné nabídnout tykání partnerovi vlastního dítěte. „Vždycky může ten partner odmítnout, ale většinou to neudělá napevno nebo navždycky, ale s tím, že je to pro něj zatím složitější. Pozná, že je příjemnější přijmout tykání, protože by se cítil v rodině cizorodě, takže postupem času určitě začne tykat. Ale nabídněte mu to, rozhodně byste neměli automaticky začít tykat,“ dodává Alena Špačková.
Související
-
Slečna, nebo paní? Když si žena zakládá na tom, že je svobodná, respektujte to
Oslovování lidí by při setkání mělo být až na druhém místě. „Neoslovuji neznámé lidi, když nemusím. V pracovním procesu je to samozřejmě jiná záležitost.
-
Oslovujte člověka jménem na začátku rozhovoru, ale také když mu říkáte něco důležitého
Velice důležitou součástí mezilidské komunikace je oslovování. Má magickou moc, do podvědomí druhé osoby zasouvá pocit, že se o ni zajímáme a že mluvíme přímo k ní.
-
Když vám někdo dá vizitku, opravdu si ji přečtěte a pak viditelně uložte do pouzdra
I moderní etiketa stále ještě uznává vizitky, česky navštívenky. Současný trend však naznačuje, že ne vždycky a ne všude je nutné si vizitky dávat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.