Šlechtické hnízdo. Vladimír Ráž, Karel Höger, Květa Fialová a další v nostalgickém příběhu nenaplněné lásky
Přehrát celý seriál (10 z 10 dílů)
Dostupné ještě 7 dní
1. díl: Šlechtické hnízdo
Dostupné ještě 8 dní
2. díl: Šlechtické hnízdo
Dostupné ještě 9 dní
3. díl: Šlechtické hnízdo
Dostupné ještě 10 dní
4. díl: Šlechtické hnízdo
Dostupné ještě 11 dní
5. díl: Šlechtické hnízdo
Dostupné ještě 14 dní
6. díl: Šlechtické hnízdo
Dostupné ještě 15 dní
7. díl: Šlechtické hnízdo
Dostupné ještě 16 dní
8. díl: Šlechtické hnízdo
Dostupné ještě 17 dní
9. díl: Šlechtické hnízdo
Dostupné ještě 18 dní
10. díl: Šlechtické hnízdo
Jako malý kluk Fjodor Ivanovič Lavrecký nepoznal bezpodmínečnou rodičovskou lásku. O matku přišel v útlém dětství, otec praktikoval spartánskou výchovu. V dospělosti touží po lásce, ale zároveň se neodvažuje mít někoho rád. Jeho první láskou je krásná, oduševnělá a inteligentní Varvara Pavlovna, kterou si krátce po seznámení bere za ženu. V manželství se ale ani jeden zřejmě necítí příliš dobře…
Nostalgicky laděný příběh nenaplněné lásky z prostředí vychládajících šlechtických hnízd napsal ruský klasik Ivan Sergejevič Turgeněv. Román vyšel poprvé v roce 1858.
V rozhlasovém zpracování z roku 1973 účinkují Vladimír Ráž, Karel Höger, Vlasta Jelínková, Květa Fialová, Gabriela Vránová a další.
Ivan Sergejevič Turgeněv
Prozaik, básník, dramatik a publicista Ivan Sergejevič Turgeněv (1818-1883) pocházel z velmi zámožné šlechtické rodiny, jeho otec byl důstojník. Na univerzitách v Moskvě, Petrohradě a Berlíně studoval literaturu, filozofii, klasické jazyky. Kromě Německa, kde nějaký čas žil, poznal v mládí i Itálii, Rakousko, Francii.
Po studiích pracoval krátce jako úředník na moskevském ministerstvu pro vnitřní záležitosti, později už se věnoval jenom psaní.
V roce 1847 zaznamenala velký úspěch jeho povídka Tchoř a Kalinyč uveřejněná v časopise Sovremennik. Povídky popisující život a přírodu na ruském venkově očima lovce vycházely postupně až do roku 1852. Knižně byly vydány poprvé roku 1854 v Paříži, v Rusku pak o dva roky později pod názvem Lovcovy zápisky.
V průběhu 50. až 70. let vyšly Turgeněvovy další prózy: Šlechtické hnízdo, V předvečer, Otcové a děti, Dým nebo Novina.
Od počátku 60. let 19. století žil většinou v zahraničí, v Německu nebo ve Francii. Jako spisovatel si Ivan Sergejevič Turgeněv získal renomé v celé západní Evropě.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.