Tradiční masopustní koblihy, moderní koblížky a boží milosti
Čerstvé koblížky a další smažené sladké pečivo neodmyslitelně patří k tradičnímu jihočeskému masopustu. Vyzkoušejte tři recepty podle Petra Stupky, který provází pořadem Kuchařské čarování.
Klasické koblihy
Suroviny:
500 gramů hladké mouky (případně polohrubé)
3 nebo 4 žloutky
50 gramů másla
50 gramů cukru krupice
30 gramů droždí
250 mililitrů mléka
trochu soli
kůru z poloviny citrónu
dvě lžíce tuzemského rumu
marmeláda na plnění
olej nebo sádlo na smažení
Zahřejte mléko, rozpusťte v něm cukr, sůl a rozmíchejte droždí. Přidejte trochu mouky a vše dobře zamíchané nechte pod plátnem vzejít.
Do kvásku pak vlijte rozpuštěné máslo se zašlehanými žloutky, zbylou částí cukru a rumem. Postupně vmíchávejte mouku, nejlépe zahřátou. Vzniklé měkké těsto hněťte tak dlouho, až se přestane lepit na okraje mísy. Pomoučené ho nechte vykynout.
Vyválejte silnější plát těsta a vykrajujte kolečka. Tradičně se koblihy smaží na sádle nebo směsi sádla a přepuštěného másla. Můžete použít i olej, ale koblihy budou mít jinou vůni a chuť.
Na závěr naplňte marmeládou. Můžete ji do středu koblih vstříknout cukrářskou plničkou nebo koblihy z boku propíchněte a cukrářským sáčkem bez nástavce je snadno naplňte.
Moderní koblížky
Suroviny:
500 gramů hladké mouky
3 žloutky
150 gramů majonézy
rum, citronová kůra
20 gramů droždí
250 až 300 mililitrů mléka
vrchovatá lžíce cukru
špetka soli
Nechte vzejít kvásek z mléka, cukru, soli a droždí jako u klasických koblih. Poté přidejte ostatní suroviny, přimíchávejte mouku a hněťte těsto.
Vykrajujte kolečka, smažte a plňte marmeládou stejně jako u klasických koblih.
Boží milosti
Suroviny:
150 gramů hladké mouky
30 gramů cukru
30 gramů másla
3 žloutky
špetka soli
lžíce kysané smetany
lžíce tuzemského rumu
Zpracujeme všechny suroviny na hladké těsto. Je nutné ho pořádně prohníst a půl hodiny nechat odležet. Pak těsto rozválejte, přeložte a opět nechte odležet.
Teprve poté můžete těsto rozválet a vykrajovat libovolné tvary. Smažte na oleji po obou stranách. Po usmažení vyndejte na ubrousek, odsajte přebytečný tuk a obalujte v moučkovém cukru s vanilkou.
Související
-
Tradiční zabijačkové recepty – ovar, jitrnice, guláš, tlačenka
Zima je obdobím zabijaček. Mnoho rodin si stále připravuje zabijačkové pochoutky. Pokud si nejste jisti, jak na tradiční ovar či tlačenku, vyzkoušejte recepty Petra Stupky.
-
Na klobouku pět růžiček, na halapartně uzené. Začaly masopusty. Znáte jejich symboliku?
Mnoha jihočeskými vesnicemi i většími městy prochází masopustní koleda. Ta má dlouholetou tradici a mnoho pravidel. Všimněte si detailů na oblečení a rekvizit koledníků.
-
Domácí chléb
Chléb je po tisíce let jedním z nejhlavnějších pokrmů, který znají lidé na celém světě. Má stovky podob i chutí. Petr Stupka poradil, jak si doma připravit vlastní chléb.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.