Starodávná velikonoční polévka ušelo
Pokrm s tajemným názvem ušelo se připravoval ke svátkům jara už v předkřesťanské době. Má prý magickou moc a chrání člověka před zraněním a nemocemi.
Jedná se o polévku, jejíž jméno je odvozeno od slova uštknůť, tedy uřknouti nebo uhranouti. Lze se proto domnívat, že ochranné vlastnosti sloužily i proti pomluvám a zlému čarování vůbec.
- 400 gramů kysaného bílého zelí
- 150 gramů kořenové zeleniny
- 70 gramů cibule
- 250 gramů brambor
- 40 gramů ovesných vloček
- sůl
- drcený kmín
- 100 gramů másla
- směs bylinek (kopřivy, popenec atd.)
- rukola
Kysané zelí překrájejte, vložte do hrnce, zalijte vodou a přiveďte k mírnému varu. Přidejte drobně krájenou kořenovou zeleninu, cibuli a trochu kmínu. Vše velmi zvolna vařte a asi po čtvrt hodině přidejte pokrájené brambory.
Když jsou všechny suroviny téměř měkké, přidejte trochu ovesných vloček (mohou být pomleté, ale nemusí). Vločky vmíchejte, krátce povařte a následně už bez vaření nechte pod poklicí polévku deset minut stát.
V rendlíku rozpusťte máslo a vmíchejte do něho nasekané bylinky a jarní lupení (například kopřivy, petrželovou nať, pažitku, nať cibulky, výhonky řeřichy a podobně). Vše jenom kratičce zapěňte a před podáváním vmíchejte do polévky. Přidejte posekané kousky rukoly (nebo třeba polníčku) jako zelenou přízdobu.
Starodávné ušelo se jedlo po celou dobu velikonočních svátků, a to tak, že nejprve bylo docela bez tuku a následně se do něho přidávaly dostupné byliny. Pro znásobení jejich síly se posekaná zeleň nechávala lehce zpěnit na másle, pak se zakvedlala syrovými vejci a následně se vše zavařilo do polévky.
Další dny pak přišlo do polévky také uzené maso, rozpečená slanina, ale i kousky pečeně a třeba také klobásky. To už bylo na konci svátků a všichni, kdo ze společného pokrmu ochutnali, získali kromě samotné energie i všechna přičarovaná kouzla.
Související
-
Na Velikonoce připravte sekanou nebo hlavičku. A nezapomeňte na jarní bylinky
Každá rodina má nějaký speciální recept na velikonoční sekanou. Někdo ji připravuje ze tří druhů masa, jiný ze dvou, asi všude ale najdeme vejce a také zelené byliny.
-
Beránek, mazanec, velikonoční cop
K Velikonocům patří sladké dobroty. Osvědčené recepty na tradiční mazanec, beránka nebo cop nabízí Petr Stupka. Upečte je, rozhodně jsou lepší než zajíci z rádoby čokolády.
-
Delikatesy z jehněčího masa
Jehněčí maso od pradávna patřilo k oslavě jara a nového života. V současné době se ho ale u nás konzumuje pohříchu málo, což je velká škoda.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.