Recept na rožmberskou paštiku

Paštika je pochoutkou králů. Měli jste už její rybí variantu? Snadno ji doma zvládnete připravit. A chutnat bude také královksy!

INGREDIENCE:
500–600 g čistého rybího masa
100 g sýra
60 g jemných ovesných vloček
sůl, mletý kmín, zázvor, šalvěj, rozmarýn, bílý pepř
sekané mandle, sezamové semínko

POSTUP:
Čerstvé rybí maso zbavené kůže a silnějších kostí nejprve prokrájejte tak, aby se tenké, pružné kosti zkrátily na kostičky dlouhé dva nebo tři milimetry. Pak maso rozsekejte ve strojku s rotujícími noži spolu s kořením a solí. Množství koření je otázkou vašeho citu. Mám vyzkoušené, že při kombinaci mletého kmínu, zázvoru, rozmarýnu a šalvěje často hosté nepoznají, že konzumují paštiku z rybího masa. Dbejte také na to, že paštika se bude podávat studená, a proto je nutné ji trochu výrazněji kořenit.

Do vzniklé směsi pak vmíchejte jemné ovesné vločky, které na sebe natáhnou vlhkost, a pro zlepšení chuti přidejte nahrubo nastrouhaný sýr. Může to být běžná eidamská cihla, či výraznější tvrdý sýr ale i dobře zralý sýr s modrou plísní nebo výrazně slaný sýr balkánského typu krájený na drobné kostky.

Formu nebo formičky, ve které budete paštiku tepelně upravovat vymažte tukem, vysypte semínky a posekanými mandlemi smíchanými s trochou jemné strouhanky. Paštikovou fáš vložte do formy a mokrou stěrkou nebo rukou fáš urovnejte.

Formu zakryjte alobalem a vložte ji do nádoby se studenou vodou a vše dejte péct do trouby. Pečte zvolna asi při 150 či 160 stupních podle velikosti forem 30–40 minut. Upečenou paštiku nechte chvíli vydýchnout horkost a pak ji vyklopte z formy nebo nechte ztuhnout ve formě.

autor: Petr Stupka