Polovina manga zajistí klidné spaní, působí také proti infekcím a nachlazení
Mango je ve své domovině v Indii a jihovýchodní Asii považováno za posvátnou plodinu. Symbolizuje lásku, přátelství a plodnost. Buddhisté si jej také velmi váží, protože pod mangovníkem prý často meditoval Buddha.
Subtropická dřevina dorůstá výšky až 25 metrů. Plody váží až 2 kilogramy, mají různé tvary, nejčastěji podlouhlé, a také různé barvy. Dužina manga bývá velmi šťavnatá, hladká, barvy žluté až žlutooranžové.
Chuť zralého manga je nezaměnitelná, vysoce aromatická, sladká, kořeněná a navinulá. Dobře dozrálé mango je samo o sobě skutečnou lahůdkou, která navíc pohání k chodu celou přeměnu látkovou.
Čtěte také
Mango obsahuje mnoho karotenu, vitaminů, antioxidantů, minerálních látek a stopových prvků. Dodá mimo jiné hořčík pro srdce a svaly, mangan pro kožní a vlasový pigment, draslík pro vylučování vody a tuků z těla a také zinek pro žlázy, imunitu, plodnost, orgasmus, pevná vaziva, vidění a silné vlasy.
Působí proti infekcím a nemocem z nachlazení, je velice dobré ve stresových situacích, při přetíženosti mozku a nervů, uklidňuje nervovou soustavu. Do vlasů i kůže dodává barvu a aktivuje hormonální systém. Pomáhá také při zrakové únavě a šerosleposti.
Mangu se ovšem připisují i mnohé léčebné účinky od podpory zažívání a imunity až po ochranu srdce. Pomáhá předcházet vysokému tlaku, čímž snižuje riziko výskytu nemocí s ním spojovaných. Výzkum prokázal také protirakovinné účinky manga.
Vzhledem ke svým uklidňujícím vlastnostem pomůže i pro dobré usínání. Stačí dát si půlku plodu asi hodinu až dvě před spaním. Pokud nechcete mango samotné, smíchejte ho s nakrájeným kouskem banánu a trochou jogurtu.
Z manga můžeme vyrábět různé dezerty, šťávy, marmelády, ovocné saláty, zmrzliny, ovocné jogurty, tvarohové dezerty, kompoty, čatní nebo pyré. Vařené mango se hodí i jako příloha k rybám nebo masu, zejména k šunce a drůbeži.
Mango před konzumací skladujte v lednici, při pokojové teplotě se částečně mění jeho chuť. Pro snadné naporcování mango rozkrojíme těsně u pecky. Na obou polovinách vyznačíme čtverečkovou síť, aniž bychom nožem prořízli slupku. Slupku obrátíme vnitřní stranou směrem ven, takže se dužina otevře jako vějíř, a jednotlivé kostičky odřízneme.
Mangový salát
Suroviny:
2 velká zralá oloupaná manga nakrájená na kousky
1 velká oloupaná mrkev nakrájená na kousky
1 malá červená cibule nakrájená na tenká kolečka
2 lžíce nasekané čerstvé máty
2 lžíce nasekané čerstvé bazalky
3 lžíce nasekaného čerstvého koriandru
1 lžička drceného česneku
¼ šálku čerstvě vymačkané šťávy z limety
1 až 2 lžíce medu nebo javorového sirupu
1 lžička nadrobno nasekaného chilli
2 lžíce thajské rybí omáčky
Ve velké míse smícháme mango, mrkev a cibuli. Přidáme mátu, bazalku, koriandr a lehce promícháme.
V menší misce smícháme česnek, šťávu z limety, sladidlo, chilli a rybí omáčku. Mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Zálivkou přelijeme salát a jemně promícháme, aby zálivka pokryla všechny ingredience. Zakryjeme a dáme chladit nejméně na hodinu, nejvíce však na 24 hodin.
Mangový krém
Suroviny:
1 dobře vyzrálé mango (nezralé se dobře nerozmixuje)
200 mililitrů kokosového mléka
kokosový cukr (lze nahradit stévií, medem, javorovým sirupem)
1 lžíce limetové šťávy
trochu mletého kardamomu
Mango oloupeme a dužinu odřežeme od pecky. Rozmixujeme ji s kokosovým mlékem a sladidlem. Kaši dochutíme limetovou šťávou, naplníme do misek a dáme na hodinu nebo i déle chladit. Jemně posypeme kardamomem.
Kokosová panna cotta s mangem
Suroviny:
5 plátků jedlé želatiny
400 mililitrů kokosového mléka
čtvrtina až třetina šálku kokosového cukru nebo stévie
½ zralého manga
4 plátky želatiny zalijeme v rendlíku polovinou hrnku vody a necháme nabobtnat. Kokosové mléko smícháme s cukrem. Po 10 minutách želatinu zahřejeme, aby se rozpustila, a přimícháme k mléku. Rozdělíme do sklenic a necháme v lednici alespoň hodinu ztuhnout.
Poté namočíme zbylý plátek želatiny do trošky vody. Mango rozmixujeme s trochou cukru a dvěma lžícemi vody. Zahřejeme a rozpustíme želatinu a smícháme s mangem. Rozdělte na alespoň částečně zatuhlou kokosovou vrstvu a necháme další dvě hodiny v lednici.
Související
-
Mochyně neboli physalis je nejen krásný, ale i chutný a zdravý doplněk jídel
Oranžové lampionky mochyně židovské můžeme občas vidět jako výzdobu. Mochyně, která patří do rodu Physalis, je ale víc než jen to, tradičně se užívá i v přírodní medicíně.
-
Broskve potlačí vnitřní neklid a nervozitu, navíc omladí pleť a pomohou při hubnutí
Až vás přepadne splín a budete zoufat nad těžkostmi světa, sáhněte po broskvích. Spolehlivě vás vysvobodí. Obsahují totiž látky, které pozitivně působí na duševní pohodu.
-
Meloun osvěžuje i prospívá zdraví. Pomáhá například proti zánětům
Víte, že vodní meloun je z botanického hlediska vlastně největší bobule? Ačkoli nakonec patří mezi tykvovité zeleniny… Co se týče původu, jedni mluví o Asii, jiní Africe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka