Mochyně neboli physalis je nejen krásný, ale i chutný a zdravý doplněk jídel

Mochyně peruánská, physalis

Podzim hýří barvami a podmanivá oranžová barva lampionků mochyně židovské zdobí mou předsíň i konzultační místnost výživové poradny. Mochyně, která patří do rodu Physalis, je ale víc než jen dekorace, tradičně se užívá i v přírodní medicíně.

Druhů physalis je více než sto a hojně rostou především v Americe. Odtud pochází i známá a jedlá mochyně peruánská, která je už u nás běžně k dostání v zelinářstvích a na pultech supermarketů.

Plody jedlé mochyně peruánské obsahují vitamin C, B, provitamin A, rutin, draslík, fosfor, vápník, mají nízký glykemický index a jsou vhodné pro diabetiky. Mají silné antioxidační účinky a ochraňují buňky před degenerací a zvyšují imunitu.

Sušený plod mochyně působí močopudně a užívá se k vylučování solí kyseliny močové, při onemocnění ledvin a močových cest, při otocích, dně nebo revmatismu. Může být součástí antirevmatických čajů nebo čajů na takzvané pročištění krve.

Zralé plody physalis využijte pro detoxikaci a zlepšení výměny látkové. Vzhledem k vysokému obsahu vitaminu C se hodí pro posílení imunity a při rekonvalescenci. Zpomalují procesy stárnutí a jsou vhodné při potížích s koncentrací a poruchách učení. Můžeme je využít při redukčních dietách.

Mochyni peruánskou si můžeme vypěstovat na slunečných chráněných místech na zahrádce podobně jako rajčata. Konzumujeme pouze zralé plody, ostatní části rostliny ne.

Plod physalis se běžně používá jako dekorace. Zdobí se jím gurmánské masové pokrmy, cukrářské výrobky, poháry, koktejly a alkoholické nápoje. Ozdobu ale nakonec také snězte.

Mochyni konzumujeme převážně samotnou a jako součást šlehaných tvarohů a jogurtů, snídaňových a ořechových směsí, smoothie či dezertů. V italských cukrárnách najdete mochyně upravené jako višně v čokoládě. Poznáte je podle lístků, které trčí z bonbonu.

Mochyně v čokoládě

Suroviny:
100 gramů hořké čokolády
1 lžíce alternativního mléka (kokosové, mandlové)
1 lžička tekuté stévie
oříšek másla nebo kokosového oleje

Rozpustíme čokoládu ve vodní lázni. Přidáme mléko, stévii, máslo a dobře vše spojíme.

Lístky kolem zralého plodu mochyně šetrně otevřeme a obrátíme ke stopce. Můžeme je trochu nebo víc zakroutit. Namáčíme (i vícekrát) vychlazené plody v čokoládě a necháme ztuhnout na pečicím papíře.

Mochyně v čokoládě jsou zajímavé i jako ozdoba dortu na světlé polevě.


Vánoční ovocný salát

Suroviny:
50 gramů mandlových lupínků
1 mango
1 pomeranč
1 růžový grapefruit
10 gramů čerstvých datlí
2 mučenky (maracuje)
4 mochyně na ozdobu

Dezert ozdobený mochyní

Mandlové lupínky upražíme na pánvi bez tu­ku. Vyjmeme a necháme vychladnout. Mango oloupeme a dužinu odřezáváme od pecky v plátcích. Pomeranč a grapefruit oloupeme a rozebereme na dílky, přitom zachycujeme šťávu.

Datle a mučenky omyjeme a osušíme. Datle vypeckujeme a podélně rozčtvrtíme. Mučenky rozpůlíme a vyškrábeme dužinu.

Všechny druhy ovoce promícháme. Opatrně vmícháme zachycenou šťávu citrusů a salát dá­me asi na 30 minut vychladit. Upravíme na malé talířky nebo do vydlabaných grapefruitů. Posypeme praženými mandlovými lupínky a ozdobíme mochyní.


Čokoládové Crème Brûlée

Suroviny:
100 gramů hořké čokolády
500 mililitrů kokosového mléka
6 žloutků
lžička tekuté stévie
lžíce kokosového cukru
lžička vanilkové esence
4 lžičky kokosového cukru na karamelizaci a zdobení dezertu
mochyně a čokoládové hoblinky na ozdobení

Do kastrůlku dáme kokosové mléko s kokosovým cukrem a stévií a mícháme. Směs zahřejeme na teplotu asi 50 až 60°C, přidáme čokoládu rozlámanou na kousky a mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí a nevznikne hladký krém.

Do krému vmícháme rozšlehané žloutky, ochutíme vanilkovou esencí a krém rozdělíme do vhodných zapékacích misek nebo hrníčků.

Postavíme je do pekáčku, který naplníme teplou vodou tak, aby sahala do poloviny výšky misek. Vložíme do trouby vyhřáté na 160 °C a pečeme, dokud krém neztuhne (asi 30 minut). Pak necháme krém dobře vychladit, nejlépe do druhého dne.

Vychlazený krém v miskách posypeme lžičkou kokosového cukru a vložíme na chvilku těsně pod spirály grilu rozpáleného na maximum. Jakmile se cukr rozpustí a začne karamelizovat, misky vyjmeme, krém ozdobíme a ihned podáváme.

Spustit audio

Související