Ovocné knedlíky. Chutnají klasické kynuté i nekynuté z tvarohu a brambor

Víte, co jsou to vařbuchty? Nejčastěji kynuté knedlíky plněné ovocem nebo jen přelévané ovocnou omáčkou, doplněné tvarohem, strouhaným perníkem, máslovou strouhankou, mletým mákem a cukrované. Zkuste některou z variant podle Petra Stupky.

Klasické kynuté těsto

1 kilogram hrubé pšeničné mouky, 500 mililitrů mléka, 50 gramů cukru, 40 gramů droždí, dvě vejce, sůl.

Na knedlíky se hodí borůvková, jahodová, jablková, povidlová i hrušková omáčka. Sypat můžete strouhaným tvarohem, máslem, cukrem a perníkem. Vynikající je také kombinace kysané smetany, strouhaného tvarohu a cukru nebo medu.

Tvarohové knedlíky se strouhankou

Smíchejte 250 gramů měkkého tvarohu s jedním vajíčkem a trochou polohrubé mouky. Přidejte 1,5 polévkové lžíce a pak ještě 3 lžíce rohlíkové strouhanky a trochu soli.

Těsto nechte 15 až 20 minut odpočinout. Strouhanka do sebe natáhne vlhkost z tvarohu. Pokud bude těsto stále příliš řídké, přidejte strouhanku.

Tvořte z těsta kulaté knedlíky, obalte je moukou a vložte do vroucí osolené vody. Vařte podle velikosti 3 až 5 minut. Na talíři rozkrojte a přelijte ovocnou omáčkou.

Ovocné knedlíky nekynuté

Ingredience
  • 500 gramů měkkého tvarohu
  • 2 žloutky
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • 110 gramů dětské krupičky
  • 100 gramů oloupaných vařených brambor
  • ovoce

Tvaroh spojte s jemně strouhanými bramborami, vejci, krupičkou a solí a umíchejte vláčné těsto. Nechte hodinu v chladničce.

Těsto ukrajujte a zabalte do něj ovoce. Vařte asi 5 až 7 minut.


Hotové knedlíky mastěte máslem, posypejte cukrem a tvarohem. Také je můžete obalit v osmažené strouhance s cukrem a skořicí.

autor: Petr Stupka

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...