Jarní ovesné svítečky

To první, co na jaře vylezlo ze země, přidávaly naše babičky do polévek, omáček a také různých omeletek. Připravovaly tak například jarní lívanečky (svítečky) s bylinami. Jistě je můžeme ocenit i dnes. Recept připomíná kulinář Petr Stupka.

Ingredience
 • 6 vajec
 • 100 gramů jemných ovesných vloček
 • 120 gramů kysané smetany
 • 60 gramů másla
 • solidní hromádka jarního lupení dle vašich možností a chuti
 • sůl
 • stroužek česneku

Je docela jedno, jaké byliny do lívanečků použijete. Mohou to být třeba spařené kopřivy, špenátové listy, výhonky libečku či nahořklé lístečky pampelišky. Mně chutná i lehce štiplavá rukola.

Posekané zelené byliny krátce zapěňte na másle spolu s prolisovaným česnekem.

Zasypte ovesnými vločkami. Přidejte vejce a kysanou smetanu. Vše osolte a důkladně promíchejte.

Na pánvi potřené tukem pečte malé placky (svítečky). Můžete je také upéct v mírně rozehřáté troubě ve vymaštěném a strouhankou vysypaném pekáči.

V troubě svítečky tradičně pekly naše babičky. Ty ještě do těsta z vloček, žloutků, smetany, másla a bylinek nakonec zlehka vmíchaly sníh z vaječných bílků, ale s tím není nutné se zdržovat.

Samozřejmě je možné doplnit omeletky nastrouhaným sýrem, kousky šunky i jinými dostupnými surovinami. Ostatně starodávné hospodyně byly velmi šetrné a dobře si vážily všech surovin, a tak se v podobných plackách zapekl někdy tvaroh a jindy chlebové drobky či nastrouhaný suchý vdolek.

Související

 • Jarní kopřivová omáčka

  Mladé kopřivy jsou plné vitaminů a jiných blahodárných látek, navíc je můžete snadno natrhat na mnoha místech. Přidejte je do bramboráku, omelety, nádivky a zkuste omáčku.

 • Škvarkové pagáčky

  Slané škvarkové pečivo se dříve v různých obměnách peklo všude uprostřed Evropy. Tento recept je z Valašska, kromě pšeničné mouky se v něm používá také mouka pohanková.

 • Staročeská polévka s nahým ovsem

  Tradiční zimní polévky připravovali naši předkové velmi často s vařenými obilkami, vločkami, krupkami a zeleninou. Kulinář Petr Stupka nabízí recept na staročeskou polévku.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.