Inspirace na smoothie - skvělé koktejly z ovoce a zeleniny

Smoothie drinky, husté koktejly z ovoce, zeleniny nebo obojího současně, mohou být zajímavým a zdravým osvěžením letního jídelníčku. Dnes jsou velmi módní záležitostí. Často se do nich přidávají ještě mléčné produkty, semínka, oříšky a podobně.

Na přípravu smoothie potřebujete především dobrý mixér, v němž všechny suroviny rozmixujete na hladkou, hebkou a nadýchanou směs. Ideální je mixér s velkými zubatými noži, které dokáží zpracovat například i syrovou kořenovou zeleninu.

Variací na smoothie můžete vymyslet nespočet. Nebojte se experimentovat. U těchto koktejlů nejde o to dodržet přesně nějaký recept, ale spíše tvořit. Nabízíme několik kombinací, které můžete vyzkoušet, přesný poměr jednotlivých surovin není důležitý.

Ovocná snídaně
Rozmixujte banán, jablko, jahody, spařené ovesné vločky, bílý jogurt, mátu a chia semínka.

Klasika ze zahrady
Mrkev, celer, petržel, hlávkový salát, cuketa, jablko, trocha vody, salátové koření, sůl, pepř, ocet balsamico, trocha toastového chleba.

Variace na polévku gazpacho
Papriky, rajčatový protlak nebo pasírovaná rajčata, okurka, cuketa, jablko, svařený ocet, cukr, sůl, pepř, česnek, toastový chléb.

Zaručené osvěžení
Jablko, jahody, maliny, rybíz, višně, meloun, šalvějový sirup.

Letní mix
Meruňky, maliny, jablka, tvaroh, kysaná smetana nebo mléko.

Vydatný a ozdravný drink
Brokolice, jablka, cuketa, tvaroh, jogurt, bazalka, chilli omáčka, sůl.

Grilované smoothie
Opečené papriky, cibule, cukety, případně i lilek, rajčatový protlak, chilli omáčka, grilovací koření, sůl, pepř.

autor: Petr Stupka

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...