Chřestové recepty pro zdravé nervy, oči, střeva i klouby

Základní druhy asparágu neboli chřestu se odlišují podle barvy na bílý, zelený a fialový. Mezi sebou se však i dále kříží, takže třeba z Itálie pochází bílo-fialová i fialovo-zelená odrůda. Za nejlahodnější se dlouho považoval chřest bílý, dnes získávají body i druhy barevné.

Zelený chřest obsahuje více vitamínu C a má také výraznější, lehce nahořklou chuť. Stonky jsou různě silné, záleží na odrůdě. V Itálii se celé jaro nabízejí tenké výhonky, které se konzumují jen s trochou citronu nebo krátce zapečené v omeletě frittata. K nám se dostává hlavně chřest středně silný, dovážený ze Španělska. Z Francie pochází varianta mini, vyhledávaná pro svou smyslně trpkou vůni.

Fialový chřest je silně aromatická zelenina se středně silnými stonky a pěstuje se hlavně v Německu. Proti ostatním se vyznačuje výraznější nahořklou chutí.

Chřest zezelená působením slunce, a proto se na jaře přehrnuje zeminou či zakrývá fólií a jako bílý se sklízí hned poté, jakmile stonky tento příkrov prorazí. Rostou velmi rychle (až 10 cm za 24 hodin), proto se v sezóně sklízejí každý den.

Bílý chřest po polsku

Pro všechny platí při nákupu jediné kritérium – stonky musí být čerstvé a šťavnaté, což se pozná na řezu a při krájení, kdy výrazně skřípou. Je-li chřest lehce zavadlý pak je ho třeba doma dole zaříznout a vnořit do studené vody, aby se osvěžil.


Účinek chřestu na lidské tělo
- zlepšuje veškeré sliznice v těle a krom jiného tím podstatně zlepšuje naší imunitu
- doslova vyztužuje naše nervy a zlepšuje paměť i soustředění
- pomáhá při slabozrakosti a šerosleposti
- vzpružuje naši kůži, zpevňuje vlasy, nehty ale i všechna vaziva a doslova promazává klouby
- aktivuje přeměnu látkovou, a tudíž působí velmi dobře na spalování nadbytečných tuků
- protože má přímý vliv na zásobování našich buněk kyslíkem, neb působí na krvetvorbu a také očistu krve, způsobuje i omlazovací proces uvnitř nás
- má také vliv na činnost střev, je trochu projímavý, a tím dokáže právě při opakovaném konzumování vyčistit střeva a odlehčit tak našemu zažívání
- stimuluje, tedy povzbuzuje hormony, které nám navozují pocity štěstí a radosti
- dokáže svými kouzly i zklidnit a navodit dostatečně hluboký spánek
- podporuje naši sexualitu

VAŘENÍ CHŘESTU

Čerstvý chřest důkladně omyjte a potom odlomte či odřízněte spodní část, která bývá dřevnatá. Odřezky a okrojky dejte vařit do polévky. Dřevnatost se dá poznat podle pružnosti chřestového výhonku. Prostě odřízněte dva až tři centimetry a potom ostrou škrabkou sloupněte vláknitou slupku chřestu od hlavičky dolů s tím, že se hlavička a kousek pod ní neškrabe.

Takto očištěný chřest vložte do vroucí vody, v níž je sůl, lžička cukru a kousek másla. Vařte zvolna, nebublavě pět až osm minut. Chřest má zůstat uvnitř pevný, tak říkajíc „na zoubek“. V několika kuchařkách jsem se dočetl, že se chřest vaří 15 i 20 minut, ale to bych vám nedoporučoval. Tím bychom se asi dobrali chřestu, který taháme sterilovaný z plechovek a který s kulinářskou lahůdkou nemá nic společného. Nedovařený chřest pak mívá trochu nepříjemnou chuť

Dalším způsobem přípravy je vařit chřest v páře, tam to bude o chvilku delší, ale zato si pro nás uchová více chuti a také vitaminů. Existují speciální košíčky na vaření chřestu, kdy se do něho vkládal očištěný špargl na stojato, hlavičkami vzhůru. Ostatně vařit chřest, tak říkajíc na výšku je jistě nejlepší s tím, že dvě třetiny mají být ponořené ve vodě a jemné hlavičky se mají vařit jenom v páře. Pokud nebudete mít košíček můžete upravit na stojato svazek chřestu, a aby držel, ovázat ho lehce nití nebo motouzem

U zeleného chřestu a dalších barevných variant je příprava totožná až na tu skutečnost, že se zpravidla nemusí loupat, neboť ho neobalují tak pevná až dřevnatá vlákna.

Co s vařeným chřestem?
Vařený chřest se nechá okapat a pak doporučuji jako přílohu dvě tři vařené nové brambůrky, vařené ve slupce a oloupané těsně před podáváním. Na samotný chřest pak patří trochu smetanové, žloutkové či jogurtové omáčky.

Vařený chřest s bramborem a máslovou omáčkou

Italská chřestová klasika je přelít vařený chřest rozpuštěným máslem, lehce posypat strouhaným parmazánem.

Ve střední Evropě zase posypat vařený špargl strouhankou osmahnutou na pánvi s trochou másla a posekané petrželové nati.

Velmi zajímavým doplňkem k vařenému chřestu může být také teplá omáčka na bázi kysané smetany či jogurtu doplněná zelenými jarními bylinkami, které je dobré předtím krátce zapěnit na rozpuštěném másle. V případě smetany nebo jogurtu doporučuji takové výrobky, které jsou přirozené bez emulgátorů a škrobů. Na chřest s bylinkovou omáčkou pak namelte trochu směsi pepřů nebo postrouhejte muškátový oříšek a případně citrónovou kůru, pokud budete mít citron bez chemického postřiku.

Další možná tepelná úprava chřestu je dušení, ale opět by se mělo jednat o krátké opečení na kvalitním oleji podlití vývarem, či mlékem a několika minutovou přípravu s přídavkem chutí či doplňků.

Krémová chřestová polévka
Všechny odřezky, okrojky i skrojky a oškrabky vzniklé při opracování chřestu se nechávají a pak vaří v polévce, doslova vyvaří s trochou cibule. Ideální je použít odvar vzniklý při vaření chřestu, aby se vše využilo – pak prolisovat či rozmixovat a lehce zahustit máslovou jíškou, zjemnit smetanou a přidat muškátový květ a oříšek a nakonec do jemné polévky vložte trochu na válečky nakrájeného a předem uvařeného chřestu případně ještě i nejlepší a nejjemnější hlavičky a podávejte s bylinkovou bagetkou.

Jemná chřestová polévka s parmezánem

Chřest se sýrovou omáčkou
200 gramů taveného sýra (smetanový bez příchuti) rozehřejte ve 200 ml smetany, následně rozšlehejte a po převaření přidejte drobně sekané bylinky zapěněné kratičce na másle.

Zapečený chřest se šunkou a sýrem
Předem mírně uvařený chřest zabalíte do plátků šunky a sýra, naskládáte do misky a posypete strouhankou namíchanou s máslem – jakousi máslovou drobenkou upravenou naslano.

Chřestový salát
Jedná se o těstovinový salát s chřestem a jemným sýrovým krémem z vyšlehaného taveňáku a mléka zakapaný citrónem a posypaný bylinkami.