V jižních Čechách vše voní jinak, říká generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Generálmajor Petr Dohnal, generální ředitel Vězeňské služby České republiky

Generálmajor Petr Dohnal je od už od roku 2012 generálním ředitelem Vězeňské služby České republiky. Tento vysokoškolsky graduovaný psycholog nastoupil k vězeňské službě počátkem 90. let.

Začal opravdu od píky jako strážný v pankrácké věznici, kde postupně prošel řadou výkonných funkcí. V létě roku 2007 byl nejprve jmenován náměstkem ředitele Vazební věznice Praha – Pankrác a od října 2007 do konce srpna 2008 toto zařízení vedl.

Ve svých 37 letech byl jmenován do funkce náměstka generálního ředitele Vězeňské služby České republiky. Na konci roku 2012 stanul Petr Dohnal v čele Vězeňské služby České republiky.

Jako generální ředitel si prožil velmi nelehké období, které začalo v dubnu roku 2014 a skončilo v prosinci roku následujícího. Před těmi více než pěti lety jej totiž tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková odvolala z funkce. Proti tomuto rozhodnutí však podal Petr Dohnal rozklad a soud mu dal nakonec za pravdu. Následný ministr spravedlnosti Robert Pelikán jej do funkce generálního ředitele vrátil.

I o tom Petr Dohnal vyprávěl v pořadu z cyklu Jihočeši. Narodil se sice v Praze, ale dětství a mládí požil nad rybníkem Vajgar v Jindřichově Hradci.

Pokud má jen trochu času, do jižních Čech na chalupu se rád vrací. A ke svému jihočešství se hrdě hlásí. „Když sem přijedu, tak si říkám‚ že tady jsem doma. Nechci se dotknout jiných krajů, ale podle mého vše tady u nás, v jižních Čechách, voní jinak a také jinak a lépe zpívají ptáci,“ říká.

Spustit audio
autor: Jiří Kasal

Odebírat podcast

Související