Manažer spálil všechny mosty do podnikatelského světa a stal se farářem na Hluboké
Tomas Van Zavrel je hlubocký katolický farář. Jeho cesta k víře ale byla hodně klikatá. Rodiče s ním emigrovali v roce 1968 do Holandska, vystudoval tam práva a po sametové revoluci se vrátil do Československa jako expert holandské realitní kanceláře.
Po čase však cítil, že není spokojený. „Bylo to v období, kdy jsem hledal smysl života a založil jsem Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí, ve které se sdružovali developeři, makléři, poradci a architekti,“ popisuje počátky svého životního obratu Tomas van Zavrel.
„Byl to takový idealistický počin, kdy jsem se snažil spojit lidi, kteří si buď konkurovali, nebo si sloužili, a ve sdružení najednou byli na stejné úrovni,“ hlásí se k idealismu muž, který i jako manažer chodil každou neděli do kostela.
Hlavní je mít upřímnou víru, krasořečnění není důležité, říká o své práci farář
O Vánocích si možná cestu do kostela najdou i ti, kteří tam běžně nechodí. A tak se mohou potkat s farářem monsignorem Václavem Habartem, který působí v kostele svatého Jana Nepomuckého v Českých Budějovicích a také boršovském kostelíku.
Zdůrazňuje však, že tenkrát ho ještě nenapadlo hledat právě v kostele hlubší smysl života. Naopak se pouštěl do různých aktivit, vyučoval na Vysoké škole ekonomické, aby nakonec vždy „skončil u sebe.“
Zlomový okamžik přišel po pěti letech hledání. Tehdy odjel Tomas van Zavrel na týdenní pobyt do kláštera v Nových Hradech. „Asi po pěti dnech jsem věděl, že mám spálit všechny mosty do podnikatelského světa, a tím jsem se začal cítit šťastný,“ vysvětluje.
„Zároveň jsem pochopil, že se mám dát na duchovní dráhu, o které jsem ovšem neměl žádnou představu, protože jsem do té doby nijak duchovně nežil,“ usmívá se dnes dvaapadesátiletý duchovní katolické církve, který svůj životní příběh vypráví v pořadu Jihočeši.
Související
-
Biskupem husitské církve v jižních a západních Čechách byl znovu zvolen Filip Štojdl
Duchovní i věřící z jednotlivých sborů plzeňské diecéze Československé církve husitské se sjeli do Českých Budějovic. V kostele na Palackého náměstí volili nového biskupa.
-
Milan Koželuh zná Novohradské hory jako nikdo jiný, jednomu místu se ale vyhýbá
„Přišli jsme do Stříbrných Hutí přesně v den, kdy zezlátlo listí na stromech a začalo opadávat,“ vzpomíná Milan Koželuh na jedno podzimní odpoledne v Novohradských horách.
-
Áda Školka stál u zrodu fenomenální Budvarky i dalších kapel, jihočeskou dechovku hrál až v Americe
V úterý 3.11. zemřel Áda Školka, legendární osobnost dechové hudby. My si ho nyní připomeneme pořadem Jihočeši, natočeným u příležitosti hudebníkových 85. narozenin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.