Manažer spálil všechny mosty do podnikatelského světa a stal se farářem na Hluboké
Tomas Van Zavrel je hlubocký katolický farář. Jeho cesta k víře ale byla hodně klikatá. Rodiče s ním emigrovali v roce 1968 do Holandska, vystudoval tam práva a po sametové revoluci se vrátil do Československa jako expert holandské realitní kanceláře.
Po čase však cítil, že není spokojený. „Bylo to v období, kdy jsem hledal smysl života a založil jsem Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí, ve které se sdružovali developeři, makléři, poradci a architekti,“ popisuje počátky svého životního obratu Tomas van Zavrel.
„Byl to takový idealistický počin, kdy jsem se snažil spojit lidi, kteří si buď konkurovali, nebo si sloužili, a ve sdružení najednou byli na stejné úrovni,“ hlásí se k idealismu muž, který i jako manažer chodil každou neděli do kostela.
Hlavní je mít upřímnou víru, krasořečnění není důležité, říká o své práci farář

O Vánocích si možná cestu do kostela najdou i ti, kteří tam běžně nechodí. A tak se mohou potkat s farářem monsignorem Václavem Habartem, který působí v kostele svatého Jana Nepomuckého v Českých Budějovicích a také boršovském kostelíku.
Zdůrazňuje však, že tenkrát ho ještě nenapadlo hledat právě v kostele hlubší smysl života. Naopak se pouštěl do různých aktivit, vyučoval na Vysoké škole ekonomické, aby nakonec vždy „skončil u sebe.“
Zlomový okamžik přišel po pěti letech hledání. Tehdy odjel Tomas van Zavrel na týdenní pobyt do kláštera v Nových Hradech. „Asi po pěti dnech jsem věděl, že mám spálit všechny mosty do podnikatelského světa, a tím jsem se začal cítit šťastný,“ vysvětluje.
„Zároveň jsem pochopil, že se mám dát na duchovní dráhu, o které jsem ovšem neměl žádnou představu, protože jsem do té doby nijak duchovně nežil,“ usmívá se dnes dvaapadesátiletý duchovní katolické církve, který svůj životní příběh vypráví v pořadu Jihočeši.
Související
-
Biskupem husitské církve v jižních a západních Čechách byl znovu zvolen Filip Štojdl
Duchovní i věřící z jednotlivých sborů plzeňské diecéze Československé církve husitské se sjeli do Českých Budějovic. V kostele na Palackého náměstí volili nového biskupa.
-
Milan Koželuh zná Novohradské hory jako nikdo jiný, jednomu místu se ale vyhýbá
„Přišli jsme do Stříbrných Hutí přesně v den, kdy zezlátlo listí na stromech a začalo opadávat,“ vzpomíná Milan Koželuh na jedno podzimní odpoledne v Novohradských horách.
-
Áda Školka stál u zrodu fenomenální Budvarky i dalších kapel, jihočeskou dechovku hrál až v Americe
V úterý 3.11. zemřel Áda Školka, legendární osobnost dechové hudby. My si ho nyní připomeneme pořadem Jihočeši, natočeným u příležitosti hudebníkových 85. narozenin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...