Áda Školka stál u zrodu fenomenální Budvarky i dalších kapel, jihočeskou dechovku hrál až v Americe

23. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Áda Školka (vlevo v červeném saku) s Valdaufinkou
0:00
/
0:00

„Přišel jsem z vojny a už na mě čekali v Budvaru, kam jsem nastoupil jako dispečer dopravy,“ popisuje své pracovní začátky hudebník a kapelník Áda Školka.

„A hned jsem se stal členem podnikové kapely, která se jmenovala Dechová hudba závodního výboru ROH Budvar,“ vzpomíná tehdy čerstvý absolvent konzervatoře, který následnou vojenskou službu strávil u posádkové hudby ve Slaném.

„A já si říkal, to je blbej název. Tak jsem si v kanceláři sepisoval všechna možná jména kapely a nakonec mi vyšla Budvarka. A protože tenkrát žádná kapela, jejíž název by končil na -ka neexistovala, tak jsem zavolal do Ústavu pro jazyk český, jestli je to v pořádku. Tam mi řekli, že ano, a od té doby kapel končících na -ka vznikla celá řada,“ vysvětluje počátek názvů kapel jako je Moravanka nebo Iglovanka.

Bubeník Babouků a rozhlasový znalec dechovky Zdeněk Voráč slaví 50. narozeniny

Zdeněk Voráč za bubny při vystoupení kapely Babouci v Pivovarské zahradě na Zemi živitelce

Vybírá hudbu pro nejposlouchanější pořad jihočeského éteru Písničky pro radost a ve volném čase bubnuje ve slavné dechové kapele Babouci. Hudební redaktor Českého rozhlasu České Budějovice Zdeněk Voráč právě slaví 50. narozeniny. Narodil se totiž 5. září 1967.

Áda Školka stál nejen u zrodu fenomenální Budvarky, ale během svého bohatého hudebního života založil i Budějckou kapelu Ády Školky, Velký dechový orchestr města Českých Budějovic nebo Valdaufinku.

Jihočeskou dechovku hrál po celé Evropě, s kapelou se podíval i do Ameriky, kde s koncerty objel čtrnáct států. „Jednou jsme v kapele spočítali, že jsme dva a půl krát objeli zeměkouli,“ směje se.  

Hudebník Áda Školka se v roce 2019 dožívá 85 let. Během svého života jen v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu nahrál na pět set skladeb. Jeho životní příběh si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši, který s jubilantem natočila Ivana Šimánková.

Spustit audio

Související