Filip Černý
Věnuje se publicistice, připravuje pořad Jihočeši nebo O knihách s knihovnicí.
V Českém rozhlase České Budějovice v současnosti pracuji jako redaktor publicistiky. Spolupodílím se na některých programových řadách a rubrikách, například Jihočeši nebo O knihách s knihovnicí, a natáčím příspěvky pro vysílání.
Narodil jsem se v Praze v roce 1971 a během svého života jsem vystřídal celou řadu bydlišť i zaměstnání. V roce 1992 mne osud zavál do jižních Čech, které se od té doby staly mým domovem.
V roce 2002 jsem nastoupil do českobudějovického studia Českého rozhlasu. Po několikaměsíčním pobytu v redakci zpravodajství jsem se stal redaktorem v redakci publicistiky. Za tu dobu jsem se novinářsky věnoval celé škále témat, mimo jiné jsem od roku 2005 do roku 2011 natáčel seriál Kořeny, který vycházel i knižně.
V práci se rozhodně nenudím; pokud si potřebuji vyčistit hlavu a na chvíli vypnout, rád sáhnu po nějakém comicsu nebo se vydám na pěší výlet. Mezi mé oblíbené destinace patří zřícenina Karlshausu u Purkarce, přírodní památka Černýšovické jalovce nebo kostelík sv. Rozálie u Bernartic.
Všechny články
-
Kolem Země neustále krouží mnoho družic. Posílají nám informace, díky kterým fungují navigace
Většina lidí se při cestování neobejde bez navigace. Málokdo už používá papírové mapy. Jak ale vlastně moderní navigační systémy fungují? Vždy k tomu potřebují družice.
-
100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny připomíná, jak se správně píší některá problematická slova
Knihu, kterou sestavily dvě bohemistky a jazykové korektory, představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad připomíná ocenění za nejlepší non-fiction comics.
-
Památkáři představují málo známé zříceniny na jihu Čech
Pokud jste fanoušci historie a chcete načerpat nějaké tipy pro letní výletování, tak neváhejte a navštivte Český rozhlas v Českých Budějovicích.
-
Jsou hvězdy barevné, nebo černobílé? Vyzkoušejte si to
Při pozorování planet si můžete ozkoušet váš barvocit. I tom bude řeč v Jihočeském nebi.
-
Do tuzemského cestování a psaní se Ladislav Zibura pustil za lockdownu
Prázdniny v Evropě, Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii nebo 40 dní pěšky do Jeruzaléma. To jsou namátkou některé knižní tituly z pera cestovatele Ladislava Zibury.
-
Dělat špičkovou akademickou medicínu znamená věnovat tomu významnou část života, Jan Starý
Dětský hematolog a onkolog profesor Jan Starý hostem Filipa Černého v pořadu Jihočeši.
-
Na Kozím hrádku u Tábora našel svého času azyl mistr Jan Hus. Dnes je z něj romantická zřícenina
Když byla na mistra Jana Husa uvalena papežská kletba, musel opustit Prahu. Jeden z azylů našel na jihu Čech, na Kozím hrádku nad údolím Kozského potoka u Sezimova Ústí.
-
Skoro superúplněk a dvakrát Měsíc v odzemí. To nabídne červnová obloha
V nejvzdálenějším bodě od Země byl Měsíc 2. června, konkrétně 406 211 kilometrů. V tomto takzvaném odzemí se při pozorování zdá menší. V polovině měsíce doroste do úplňku.
-
Od aut k hospodaření na farmě přešel v době pandemie Jeremy Clarkson. Své zážitky sepsal
Automobilový novinář a moderátor Jeremy Clarkson se v době pandemie stal farmářem. Své poznatky zaznamenával do sloupků, které vyšly v knize Jeremyho farma nejen zvířat.
-
V červnu zažijeme nejdelší světlý den, slunce bude nad obzorem 16 hodin a 12 minut
V měsíci červnu se nejprve stále prodlužuje délka světlého dne. Pak ale nastane slunovrat, slunce stráví nad obzorem nejdelší možnou dobu a pomalu začne světla zase ubývat.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »