Příjezd ruských tanků i sametovou revoluci v Českých Budějovicích zachytila fotografka Bohuslava Maříková
Bohuslava Maříková vyrůstala v padesátých letech v Nové Včelnici, v rodině, kterou poznamenalo znárodnění. I přes drobnohled tehdejšího politického režimu o radostné dětství nepřišla. Objevila v sobě nadšení pro fotografování a bezmála třicet let fotila v Jihočeském divadle. Užitou fotografii také vyučovala a dodnes vede Galerii Nahoře v Domě kultury Metropol v Českých Budějovicích.
K fotografování Bohuslavu Maříkovou přivedl tatínek, se kterým už jako malá vyvolávala snímky. Studovala na gymnáziu v Jindřichově Hradci a pracovní příležitost, která ovlivnila její život na mnoho dalších let, se jí naskytla v roce 1968.
„Tehdy odcházel fotograf Jihočeského divadla do důchodu. Já jsem měla v divadle několik známých, kteří se o mně zmínili, protože v šedesátých letech fotografovalo poměrně málo lidí. No, a pan ředitel řekl, že mě zkusí vzít jako elévku,“ vzpomíná Bohuslava Maříková, která se nakonec stala divadelní fotografkou na dlouhých 26 let.
Ve zlomovém roce 1968 vyfotografovala ruský tank z ředitelny Jihočeského divadla. „Byla jsem v Budějovicích v těch dnech, kdy se čekalo na příjezd tanků. Chodila jsem s fotoaparátem, ale můžu říct, že jsem měla strach. Už jsem věděla z rozhlasu, že se někde střílí, tak jsem byla ostražitá,“ vypráví.
Její fotoaparát nakonec nechyběl ani u událostí sametové revoluce po 17. listopadu 1989. „Divadlo se zapojilo hned od začátku, tak já jsem samozřejmě všechno dokumentovala. Hned jsem cítila, že se něco stalo a že snad bude dobře,“ usmívá se.
Rozhovor s fotografkou Bohuslavou Maříkovou si poslechněte v cyklu Jihočeši.
Související
-
Když jsem vylezl poprvé sám na jeviště, myslel jsem, že zhynu, přiznává komediant Pavel Šmíd
Impresário, produkční, příležitostný herec, komediant, kulisák, řidič a všenicneuměl. I tak sám sebe popisuje Pavel Šmíd. Rodák ze Sušice se usadil v jihočeské obci Hosín.
-
Když ho zklamaly knížky, začal psát sám. Dnes je František Niedl autorem desítek románů
Historické romány i detektivky píše František Niedl. První knihu vydal v roce 1989 a pak si dal pauzu. Pracoval v elektrárně, provozoval cestovní kancelář, plul na jachtě.
-
Hudba se stala mou láskou a myslím, že i mým úkolem na této planetě, říká skladatel Jaroslav Krček
„Hudba je skutečně z vysoké božské sféry. Jsem o tom přesvědčený jako o faktu.“ To jsou slova hudebníka, dirigenta, sbormistra a skladatele Jaroslava Krčka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka