Mnoho postaviček v betlému Pavla Rouhy má reálný předobraz. Zatím mi nikdo nevynadal, usmívá se

23. listopad 2024

Pavel Rouha je povoláním soukromý zemědělec, ale lidé ho spíše znají jako všeuměla a především autora vyřezávaného betlému, který každoročně vystavuje v domě U Kantůrků ve Velešíně na Českokrumlovsku. Co ho přivedlo k řemeslu, kdy vzal poprvé do ruky řezbářský nůž? O tom a dalších životních příhodách vypráví v pořadu Jihočeši.

„Můj děda z matčiny strany pocházel z Vysočiny a dělal loutky, maloval obrazy, kulisy do divadel, takže on mě tím trošku nakazil,“ vzpomíná na své začátky a hlavní inspiraci Pavel Rouha z Velešína.

„Já jsem vzal nožík poprvé do ruky v šesti a půl letech. A ještě tu figurku v betlému letos mám a mívám ji tam každý rok. To je takový malý pasáček s píšťalkou. To je první figurka, ten startovní bod, od kterého jsem se tak nějak odrazil,“ dodává.

Když Pavlův dědeček viděl u vnuka zájem, vyřezal mu betlém, který si rodina dodnes vystavuje každé Vánoce doma. „A já jsem podle toho dědova originálu vytvořil už druhou kopii, kterou vystavujeme v Kantůrkovci, to je vlastně ta svatá rodina pod betlémem. Všechno ostatní je už čistě moje fantazie,“ říká Pavel Rouha.

Dlužno dodat, že mnoho postaviček z jeho betlému má svůj předobraz ve skutečných lidech, zčásti také obyvatelích Velešína. Někteří už nežijí, ale chodí se na ně dívat jejich potomci.

„No, a to mě strašně těší. Zatím mi nikdo nevynadal, že tam nechtěl být a že jsem ho tam dal,“ usmívá se Pavel Rouha a doplňuje: „Vždycky mám pocit jak malé dítě. Když se to postaví, tak bych se chtěl zmenšit a projít se po té krajině.“

Sám o sobě říká, že je polní motorista, protože se živí jako soukromý zemědělec a z traktoru se rozhlíží. Když ho zaujme pěkný pohled do krajiny, dosadí si do ní svoji figurku a námět je na světě.

Celý rozhovor s Pavlem Rouhou si poslechněte v pořadu Jihočeši.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.