Už jako student archeologie Vladislav Burian věděl, že raději než pravěk chce zkoumat válečná letadla
Zájem o dějiny, archeologii a časem i podrobnou historii letectví nelze u Vladislava Buriana hledat jinde než v rodině. Jeho otec byl náčelníkem letiště, dědeček milovníkem historie. On sám vystudoval archeologii a už dlouhá léta působí v Muzeu Jindřichohradecka. Také je zakladatelem Klubu historie letectví a leteckého muzea v Deštné.
Rodák ze Studené Vladislav Burian vystudoval gymnázium v Jindřichově Hradci a poté obor archeologie na Univerzitě Karlově. Jakmile v létě roku 1989 dokončil vysokou školu, nastoupil do Muzea Jindřichohradecka. A je tam dodnes.
Už na vysoké škole prohlašoval, že archeologové by se neměli zajímat jenom o pravěk a starověk. „Tvrdil jsem, že je třeba dělat dokumentaci a výzkumy letadel z druhé světové války a podobně, což se tehdy nesetkalo moc s pochopením,“ vzpomíná.
Nakonec se ale přesně tomuto začal věnovat. V Muzeu Jindřichohradecka díky němu vznikla speciální expozice věnovaná bitvě na Jindřichohradeckem v roce 1944. Spoluzakládal Klub historie letectví a vydal se na expedici. „Zdokumentovali jsme všechny hroby našich válečných letců, kteří zahynuli během druhé světové války na území kontinentální Evropy a Velké Británie. Díky tomu jsme potkali i řadu zajímavých žijících letců,“ vypráví.
To také vedlo k založení leteckého muzea v Deštné. „Chtěli jsme připomenout, že naši dědové, pradědové byli ti, kteří se nebáli bojovat proti zlu a násilí. A také se snažíme ukázat, že každá válka je špatná, jakákoliv, bez rozdílu. Přitom bylo jen pár desítek let, kdy se na tomto světě nebojovalo, vždycky chtěl někdo silnější ukázat někomu slabšímu, že je prostě lepší,“ říká.
Celý rozhovor s leteckým historikem a archeologem Vladislavem Burianem si poslechněte v cyklu Jihočeši.
Související
-
V ateliéru slavného šumavského fotografa Seidela v Krumlově se stále fotí, připomíná vedoucí muzea
Návrat do starých časů umožňuje Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově. Vzniklo z domu, v němž žil a pracoval šumavský fotograf Josef Seidel.
-
Příjezd ruských tanků i sametovou revoluci v Budějovicích zachytila fotografka Bohuslava Maříková
Bohuslava Maříková vyrůstala v 50. letech v Nové Včelnici, v rodině, kterou poznamenalo znárodnění. I přes drobnohled politického režimu o radostné dětství nepřišla.
-
Chyba většinou nastává mezi řídicí pákou a sedačkou, říká bývalý stíhací pilot Jiří Zábranský
Jiří Zábranský byl stíhacím pilotem, šéfoval českobudějovickému vojenskému letišti a působil i v zahraničí. Jeho životní cesta dostala jasný směr už v rodných Strakonicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.