Bezlepková dieta neznamená přijít o radost z dobrého jídla, ukazuje autorka kuchařek Radka Vrzalová
Radka Vrzalová je autorkou pěti kuchařských knih s bezlepkovými recepty, vede kurzy pečení, vystupuje v televizním pořadu a o své zkušenosti se dělí na sociálních sítích. To vše stíhá ve volném čase díky podpoře rodiny, se kterou žije na okraji Českých Budějovic.
Její cesta k bezlepkovému vaření začala před téměř dvaceti lety. Tehdy lékaři její dvouleté dceři diagnostikovali celiakii, doživotní intoleranci na lepek. „Náš pohled na jídlo a vaření se tedy musel naprosto změnit a museli jsme to uchopit pevnou rukou, což bylo poměrně těžké, protože nabídka potravin nebyla zdaleka tak široká jako dnes,“ vzpomíná Radka Vrzalová.
Učila se tedy metodou pokus – omyl. „Strašně moc toho šlo do koše, něco jsem vylévala do záchodu, prostě to nebylo k jídlu. Začátky byly krušné, a proto jsem si osvědčené recepty schraňovala a začala se o ně dělit s ostatními. S rozvojem sociálních sítí jsem je pak začala sdílet, což se setkalo s velkým úspěchem, protože maminek se stejným problémem bylo najednou hrozně moc, jak se zlepšovala diagnostika,“ dodává.
Čtěte také
Po osmi letech Radku Vrzalovou oslovilo nakladatelství a vyšla její první bezlepková kuchařka. Poté sestavila ještě čtyři další knihy a začala pořádat kurzy. Tomu všemu se ale stále věnuje jen ve volném čase. V současné době je zaměstnaná v jaderné elektrárně Temelín, předtím řadu let pracovala jako forenzní genetička v policejní laboratoři.
Kurzy podle svých slov pořádá pro radost, a aby lidem ukázala, jak se těšit z jídla. „U bezlepkové diety se pořád traduje, že s ní ztratíte radost z dobrého jídla. A já bych tuhle reputaci chtěla napravit. Proto vedu kurzy, občas se moje recepty objeví v časopisech, občas se objevím v nějakých pořadech o jídle a jsem aktivní na sociálních sítích a na platformách zaměřených na bezlepkovou dietu,“ vysvětluje.
Lidem, kteří se dozvědí, že mají problémy s lepkem, radí vzít situaci jako výzvu. „Je to výzva naučit se používat jiné potraviny, vrátit se k původním receptům. Když se podíváme do starých kuchařek, vidíme, že dnes máme skutečně moc pečiva a mouky. Je to šance zařadit víc ovoce, víc zeleniny, maso, mléčné výrobky a doplnit to luštěninami, pohankou, čirokem a pseudo obilninami. Tak člověk může prospívat, aniž by si neustále říkal, že to je bezlepkové,“ dodává.
Celý rozhovor s Radkou Vrzalovou si poslechněte v cyklu Jihočeši.
Související
-
Jídlem se v Česku stále hodně plýtvá, ale zlepšuje se to, myslí si kuchař Martin Škoda
Martin Škoda vydal dvě kuchařky a pravidelně se objevuje před kamerami. Své popularity využívá rodák ze Soběslavi k tomu, aby upozornil na některá opomíjená témata.
-
Tisíce masožravých rostlin pěstuje ve skleníku Markéta Aubrechtová. Jela za nimi i do dalekých hor
Na začátku byla nemoc se striktní dietou a dárek od dědečka, který místo čokolády přinesl masožravou rostlinu. Postupně Markéta Aubrechtová masožravkám úplně propadla.
-
Co restaurace vydělá, zase do regionu vrátí. Na této filozofii založil podnik kuchař Pavel Drdel
Už pět let po sobě má strakonická restaurace Sůl a řepa Zlatého lva jako jeden z top gastronomických podniků v Česku. Dvakrát také získala Cenu spokojených zákazníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka