Jídlem se v Česku stále hodně plýtvá, ale zlepšuje se to, myslí si kuchař Martin Škoda
Vydal dvě kuchařky, pravidelně se objevuje před kamerami a čas od času také vaří pro hosty ve vybraných restauracích. Martina Škodu bavilo vaření už v dětství, nakonec se z něj stal profesionál. Své popularity využívá rodák z jihočeské Soběslavi k tomu, aby upozornil na některá opomíjená témata. Jedním z nich je plýtvání jídlem.
Ve svém projektu nazvaném Konec plýtvání Martin Škoda lidem radil, jak využít zbylé a zdánlivě nepoužitelné suroviny. „Myslím si, že u nás v Česku se jídlem stále plýtvá dost, ale z mnoha důvodů se to zlepšuje. Stále víc se o tom mluví a lidé si to začínají uvědomovat. Je to také spojené s tím, kolik potraviny dnes stojí. Jsou drahé a o nákupech se v domácnostech víc přemýšlí,“ myslí si kuchař, kterému se často přezdívá český Jamie Oliver.
Právě vánoční svátky jsou podle Martina Škody příkladem plýtvání. Přitom v chudších částech světa viděl na vlastní oči, jak se pracuje s různými surovinami a spotřebuje se bezezbytku vše.
Čtěte také
„Například v Asii je každá potravina vážená a cenná, protože tam lidé peníze nemají a přistupují k tomu úplně jinak než my. Podobně to vidíme u našich babiček, když třeba pěstují okurky na zahradě. Za tím je spousta úsilí – musí se zalévat, okopávat. V pozadí je práce, kterou nevidíte, když si danou potravinu koupíte v obchodě,“ vysvětluje.
Úroveň českých restaurací a gastronomie se podle kuchaře, který letos oslavil třicátiny, obecně zlepšuje. „V každé zemi vám nabízí to, co je pro ně typické a tradiční. Na naší gastronomii jsme dlouho hrdí nebyli a teď mám pocit, že kuchaři u nás začínají být zase pyšní na domácí tradiční pokrmy. Ještě je to ale stále běh na dlouhou trať. Pořád pro nás gastronomie není tak zásadní jako třeba ve Francii,“ říká Martin Škoda.
Celý rozhovor s kuchařem Martinem Škodou si poslechněte online. Dozvíte se třeba také, proč přestal hrát závodně lední hokej a kterému fotbalovému týmu fandí.
Související
-
Zbývající jídlo z restaurací i supermarketů zachraňuje Nesnězeno. Balíčky nabízí přes aplikaci
„Zachraň jídlo a navíc ušetři peníze.“ To umožňuje platforma Nesnězeno, kterou založil Jakub Henni. Začal před covidem v Brně, pak přidal Prahu a také České Budějovice.
-
Co restaurace vydělá, zase do regionu vrátí. Na této filozofii založil podnik kuchař Pavel Drdel
Už pět let po sobě má strakonická restaurace Sůl a řepa Zlatého lva jako jeden z top gastronomických podniků v Česku. Dvakrát také získala Cenu spokojených zákazníků.
-
Jablko v tabletce i jedlém obalu, který prodlouží trvanlivost. Vědci řeší, jak lépe využít potraviny
Lidí na planetě přibývá a nastupující generace přemýšlí o tom, jak se uživí. Přitom je spočítáno, že na světě se nespotřebuje 30 až 50 procent z produkce potravin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.