V kupoli budějovické Černé věže byl ukrytý groš z 16. století, na vrcholku kostela prostřelené dokumenty, vzpomíná historik
Domy a památky kolem nás vydávají různá svědectví. Cenné poklady se často skrývají třeba v kupolích kostelů a dalších historických budov. Jedinečnou možnost detailně prozkoumat ty českobudějovické měl historik a numismatik Jiří Chvojka. Byl například u toho, když se v roce 1992 otevírala schránka z kupole Černé věže.
Schránka ukrytá v kupoli českobudějovické Černé věže vydala svědectví hned z několika období. Nejstarší artefakty pocházely z roku 1577, kdy byl ikonický symbol krajského města dostavěn. Šlo například o pamětní spis nebo pražský groš.
Minci přinesl Jiří Chvojka s sebou do studia Českého rozhlasu České Budějovice. „Hodnotu měla ve své době značnou. Třeba středověký havíř musel celý den tvrdě pracovat v těžkých a nebezpečných podmínkách, aby si právě jeden takový groš vydělal. Za něj si mohl koupit dvě kuřata,“ uvádí historik a numismatik.
„Navíc je to mince stříbrná, ve své době byla velmi hledaná nejen u nás, ale i v celé Evropě,“ vyzdvihuje význam pražského groše.
Dále skrývala kupole Černé věže třeba také unikátní bankovku, takzvanou bankocetli z počátku 19. století. „Byla z třetího uložení, když se Černá věž opravovala v roce 1809. Jedná se o naše nejstarší papírové peníze. Bankocetle mají nezvyklý tvar, tiskly se na výšku jen po jedné straně. My jsme našli jednozlatku a dvouzlatku, byly v perfektním stavu,“ vzpomíná Jiří Chvojka.
Cenné dobové artefakty našli historici i na vrcholku někdejšího kostela svaté Anny na rohu ulic Kněžská a Karla IV. Dokumenty byly sice v dobrém stavu, ale někdo je prostřelil. „Když jsem to konzultoval s odborníkem na zbraně, ten odhalil, že šlo o vojenskou pušku. Byl to tedy pozdrav z května roku 1945,“ dodává Jiří Chvojka s úsměvem.
Celý rozhovor s historikem a numismatikem Jiřím Chvojkou si poslechněte online.
Související
-
Poklad se skrýval ve zdi budějovické lékárny. Dvě mince, které si „ulili“ zedníci, jsou dnes v muzeu
Máte doma staré mince? Ukažte je zkušeným numismatikům. To radí Jiří Chvojka, který odhadoval hodnotu nálezů v Jihočeském muzeu mnoho let. Rukama mu prošly i pravé poklady.
-
Na dětském člunu propluli pod budějovickým Senovážným náměstím. Pak se zrodila kniha se sto příběhy
27 titulů už vydal fotograf Milan Binder, českobudějovický patriot a sběratel starých snímků. Pro svou poslední knihu se spojil s ředitelem gymnázia Martinem Maršíkem.
-
Schwarzenbergové pohřbívali srdce svých knížat odděleně. Sedm srdcí je uloženo v Českém Krumlově
V kapli kostela svatého Víta v Českém Krumlově se nachází schwarzenberská hrobka srdcí. Jak vysvětluje historik Václav Grubhoffer, skrývá skutečná srdce příslušníků rodu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.