Žádné sezení u vody. Šampiónka Kateřina Švagrová má ráda aktivní rybaření, při kterém se nešetří
Medaile ze světových šampionátů i cenné úlovky a trofeje sbírá rybářka Kateřina Švagrová. Rodačka z jihočeské Kaplice loni zažila mistrovství světa v muškaření kousek od svého domova na Českokrumlovsku. V individuální kategorii vybojovala bronz a v týmové dokonce zlato. Česká ženská muškařská reprezentace zvítězila už potřetí za sebou v řadě.
Rybaření se u nás těší stále větší oblibě. To s sebou ale podle Kateřiny Švagrové přináší určité problémy. „Návnady a nástrahy se neustále vyvíjejí. Ryby v dnešní době v podstatě nemají šanci. Čeho je prostě moc, toho je příliš. Sama jsem rybářka, je to moje práce, ale musím uznat, že rostoucí rybářský tlak je na našich vodních tocích znát,“ upozorňuje.
Pracuje jako rybářská instruktorka, a proto se sama snaží nové rybáře učit správnému chování. „Když rybu chytneme, musíme ji udržet co nejdéle ve vodě, zbytečně nestresovat. Pokud ulovíme třeba přírodního pstruha nebo lipana, měli bychom je zase pustit. Není žádný důvod si je nechávat,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas České Budějovice.
Rybařina jako náročný sport
Představa o poklidném posezení na rybách někde u řeky nebo u rybníka je v případě Kateřiny Švagrové zcela mylná. Doma na jihu Čech tráví zhruba polovinu roku, jinak za prací a novými úlovky cestuje po světě.
„Překonávat různá časová pásma několikrát za měsíc, už to je samo o sobě nápor na tělo. Co se týče samotného chytání, já mám ráda aktivní rybaření na moři, a tam se člověk snaží lovit velké ryby. Bavíme se třeba o osmdesáti kilogramech,“ líčí náročnost své záliby a povolání zároveň.
Příznivé často nejsou ani povětrnostní podmínky. „Jste ve čtyřicetistupňovém horku, celý den pálí slunce a nemáte žádný stín. V džungli pak třeba při chytání stojíte neustále zaboření ve vodě, pořád mokro, takže máte popraskanou kůži, navíc nachodíte i dvacet kilometrů za den. Tělo dostává dost zabrat,“ dodává.
Celý rozhovor s rybářskou šampiónkou Kateřinou Švagrovou si poslechněte online.
Související
-
Rybičky nejsou hloupé. Dobře vědí, kdo se o ně stará, a navazují kontakt, popisuje akvaristka
Akvaristika je diagnóza, říkají s úsměvem členové Spolku jihočeských akvaristů Akvatera České Budějovice. Kdo k chovu rybiček jednou přičichne, už u něj prý zůstane.
-
V zemi se rád rýpe skoro každý. Zahrádkaření Čechy spojuje stejně jako pivo a fotbal, říká sociolog
Současný potravinový systém světa je zranitelný a neudržitelný. České zahrádkaření tomu ale dokáže do jisté míry čelit, říká sociolog Jan Vávra, který tento fenomén zkoumá.
-
Jsem rybář na baterky, tvrdí o sobě moderátor Martin Hlaváček. Přesto vyrazil na ryby do Norska
Třicet let je jeho hlas spojen s Českým rozhlasem České Budějovice. Někteří posluchači také vědí, že moderátor Martin Hlaváček studoval rybářskou školu a stále rád rybaří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.