Svléknout se donaha, udělat pár dřepů, vzít si kouli. Co vás čeká při nástupu do vězení?

Vězeň při nástupu do vazební věznice v Českých Budějovicích
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vězeň při nástupu do vazební věznice v Českých Budějovicích

„Rozhodně to není místo, kde bych chtěl někdy skončit,“ řekl po návratu z natáčení reportáže redaktor Zdeněk Zajíček. Vydal se totiž s mikrofonem do vazební věznice v Českých Budějovicích a zkusil si na vlastní kůži přijímací proceduru.

Před každým novým vězněm se otevřou katrové dveře a příslušník jej požádá, aby vstoupil dovnitř a odložil si zavazadlo, pokud nějaké má. Pak čeká na vstupní proceduru v malé místnosti o rozměrech zhruba metr krát metr s mřížovými dveřmi a dřevěnou lavicí.

Personál věznice vyřídí základní administrativu, zkontroluje doklady a další dokumenty a také zavazadlo. Vězeň jde mezitím s příslušníkem stejného pohlaví do místnosti, kde se provádí důkladná osobní prohlídka.

„Znamená to, že se svléknete úplně donaha. Dozorce pohledem prohlédne tělo a zaznamená případná poranění z civilu. Obvyklé je udělat pár dřepů a otevřít ústa, aby se zjistilo, zda nepašujete nějakou nepovolenou věc,“ popisuje mluvčí Vazební věznice České Budějovice Václava Káplová. Kvůli osobním prohlídkám je ve věznici 24 hodin denně personál ženského i mužského pohlaví.

Na takzvaném filtru se mohou osprchovat, pak dostanou ústavní oděv

Po prohlídce si vězeň vezme své zavazadlo, dokumenty a jde na takzvaný filtr. „Lidé nastupující zvenku jsou často bezdomovci a jejich stav tomu odpovídá, takže tady si mohou dojít na toaletu, osprchovat se, umýt se a hlavně dostanou takzvanou kouli,“ vysvětluje Václava Káplová.

Vazební věznice v Českých Budějovicích

Koulí se však nemyslí koule u nohy. Označuje se tak základní výbava vězně. Jedná se o balíček, v němž se skrývá toaletní papír, kalíšek z umělé hmoty, malý zámek s klíčky ke skříňce na cele, mýdlo, hřeben, lžíce, pasta na zuby a kartáček. Dále dva kusy spodního prádla, troje ponožky, trička, pyžamo, dva kapesníky, dva ručníky, povlak na polštář a deku a prostěradlo. K tomu vězeň dostane pantofle a dvě deky.

„Vezme si na sebe ústavní oděv a pantofle. Své oblečení kromě spodního prádla, které si může nechat, sbalí do dek a jde do cely,“ doplňuje mluvčí věznice.

Nejprve cela pro výkon vazby, po čase stěhování

Na oddělení vazby míří kromě osob, které přicházejí na výkon vazby, i takzvaní přírůstci, tedy nově nastupující do výkonu trestu. „Tady stráví první noc. Je to z toho důvodu, že o těch lidech nemáme žádné informace především zdravotního rázu. Počkají, až se jich ujme další personál věznice, sepíše se základní dotazník o jejich osobě a jdou na lékařskou prohlídku,“ říká Václava Káplová.

Cela pro výkon vazby není příliš velká, je zde splachovací toaleta zakrytá zídkou zhruba do výše pasu, umyvadlo a pevná palanda. Tady vězni stráví jen přechodnou dobu, než se uzavře přijímací procedura. „Zjistíme a ověříme všechny skutečnosti a pak se rozhodne, zda zůstane vykonávat trest ve vazební věznici v Českých Budějovicích, nebo eskortován do jiné věznice,“ dodává Václava Káplová.