Statek Mostky měl po několik let významnou úlohu v panství Nové Hrady. Sídlil tu správcovský úřad
Již od středověku získávali Rožmberkové na jihu Čech rozsáhlé majetky, k nimž se počítalo i rozlehlé panství Nové Hrady. To se díky politickému vývoji za třicetileté války dostalo do vlastnictví hraběcího rodu Buquoyů, kteří z něj vytvořili jedno ze svých předních dominií.
Jeho správa však vyžadovala četné organizační zásahy, a jedno z nich se týkalo i statku Mostky. Právě do něj totiž roku 1792 nechal hrabě Jan převést vrchnostenskou správu s 55 lokalitami a třemi městečky, včetně sousední Kaplice.
Z mosteckého statku byly přeneseně vykonávány politické, soudní, patronátní, vojenské i daňové pravomoci. V čele stál správce nebo ředitel mající k ruce další personál.
Buquoyská decentralizace správy tak udělala z Mostků takové malé panství v mnohem větším panství novohradském.
Ovšem nikoliv nadlouho. Už v roce 1821 došlo ke zrušení tohoto správcovského úřadu díky postupnému přenášení správy do přece jen větší, sousední Kaplice. Nakonec proč ne, mostecký ředitel tam beztak sídlil už tři roky předtím.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Kostel v Kuklově zůstal nedostavěný. Církevní komunita se rozpadla a stavbu už nikdo nedokončil
V Kuklově západně od Brloha na Českokrumlovsku můžeme narazit na obvodové zdi klášterního kostela, který po staletí zůstává mementem na ambiciózní plány řádu paulánů.
-
Vesnice Otěvěk nabídla svůj pozemek pro stavbu věznice, ministerstvo si ale vybralo plzeňské Bory
Otěvěk je pěkná vesnice na Českobudějovicku. Co na tom, že jazykovědci odvozují její název od nějakého otěvěka, tedy člověka, který jinému „odňal věk“, neboli někoho zabil.
-
Součástí vojenských střelnic býval půlmon – mohutný násep, který pohlcoval vystřelené kule
Asi málokdo ví, co znamená slovo půlmon. Česky je to lapač kulí. Což stále zní trochu záhadně. Prozradíme, že šlo o součást vojenské střelnice – mohutný násep za terči.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.