Statek Mostky měl po několik let významnou úlohu v panství Nové Hrady. Sídlil tu správcovský úřad

Již od středověku získávali Rožmberkové na jihu Čech rozsáhlé majetky, k nimž se počítalo i rozlehlé panství Nové Hrady. To se díky politickému vývoji za třicetileté války dostalo do vlastnictví hraběcího rodu Buquoyů, kteří z něj vytvořili jedno ze svých předních dominií.

Jeho správa však vyžadovala četné organizační zásahy, a jedno z nich se týkalo i statku Mostky. Právě do něj totiž roku 1792 nechal hrabě Jan převést vrchnostenskou správu s 55 lokalitami a třemi městečky, včetně sousední Kaplice.

Z mosteckého statku byly přeneseně vykonávány politické, soudní, patronátní, vojenské i daňové pravomoci. V čele stál správce nebo ředitel mající k ruce další personál.

Buquoyská decentralizace správy tak udělala z Mostků takové malé panství v mnohem větším panství novohradském.

Ovšem nikoliv nadlouho. Už v roce 1821 došlo ke zrušení tohoto správcovského úřadu díky postupnému přenášení správy do přece jen větší, sousední Kaplice. Nakonec proč ne, mostecký ředitel tam beztak sídlil už tři roky předtím.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.