Jakub Krčín si nechával dovážet víno z Českých Budějovic. Zdejší kupci a radní totiž uměli poznat kvalitu
Známý rožmberský regent, stavitel rybníků, dvorů a pivovarů Jakub Krčín z Jelčan si potrpěl na dobré víno. Zvlášť v pokročilém věku, kdy se uchýlil do soukromí na svou renesanční tvrz v Křepenicích u Sedlčan, kterou si přepychově vybudoval a se skromností sobě vlastní ji nazval Nový Hrádek Krčínov.
A odkud si vlastně nechával víno nejraději dovážet? Překvapivě z Českých Budějovic, z města piva. Ne, že by se tady vinná réva někdy pěstovala, ale město bylo tradičně křižovatkou vinného obchodu pro velkou část střední Evropy.
Budějovičtí kupci a samotní radní měli, co se vína týče, velké zkušenosti a dovedli rozpoznat kvalitu. Panu Krčínovi a jiným důležitým pánům posílali vybrané a ověřené druhy vín, červených i bílých, z Rakous, z Uher nebo až z prosluněné Itálie.
Tak trochu v tom viděli i příležitost, jak umořit část svých velkých dluhů, které u Krčína měli, protože i stárnoucí rožmberský regent dal občas přednost dobrému truňku před penězi.
Někdy vyslovil speciální přání, co by rád ochutnal, jindy zase nechal výběr na budějovických radních, neboť si byl jist, jak sám píše, „že byste mi žádné psoty neposlali“. To byl rok 1601 a Krčín si dobrého vína mohl dopřávat ještě tři léta.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
Lidé se několikrát snažili pěstovat vinou révu na jihu Čech. Nejdéle vydržela vinice na Hluboké
Jestliže jižní Čechy něčím rozhodně nejsou, pak vinařským krajem. Chybí jim vhodná půda a podnebí. Ale v minulosti se tady lidé o pěstování vinné révy pokoušeli.
-
Na středověkém hradě pracovali purkrabí a komorník, ale i pověžný, fišmistři, holomci či obroční
O současných povoláních toho víme dost. S povoláními z dob před jedním až dvěma stoletími je to už horší. A jen málokdo dnes ví, kdo pracoval na hradě v 15. a 16. století.
-
Ukrutný pán z Hamru u Veselí nad Lužnicí se spravedlnosti vyhýbal, ale nakonec byl odsouzen
Tvrz ve vsi Hamru u Veselí nad Lužnicí patří k nejcennějším památkám svého druhu. Z jejích dávných držitelů neblaze proslul zejména Leopold Jakub baron Gerard.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka