Na středověkém hradě pracovali purkrabí a komorník, ale i pověžný, fišmistři, holomci či obroční

18. červen 2024

O současných povoláních toho víme dost. S povoláními z dob před jedním až dvěma stoletími je to už horší. A jen málokdo dnes ví, kdo pracoval třeba na hradě v 15. a 16. století.

Jedním z našich nejvýznamnějších, původně královských hradů je Zvíkov. V 15. století ho získali Rožmberkové a po nich pak ještě Švamberkové. Z dob Jindřicha ze Švamberka, který tu sídlil a nechal přemostit Vltavu pod hradem, se z roku 1504 dochoval seznam hodností a profesí, které se ke Zvíkovu váží.

V čele správy hradu stál hejtman s purkrabím. Hejtman měl k ruce jízdu i pěšáky k zajištění bezpečnosti a dále pověžného, hlásného, mostného a klíčníka s vrátným.

Služebně níže stál purkrabí, starající se především o hospodářství a rodinu majitele. K jeho podřízeným patřili hlavně čtyři písaři s komorníkem, dále fišmistři, kuchaři, sládci, topiči, holomci, kováři i koláři, kočí, ale i ženský personál.

Sloužil tu i obroční, tedy správce obilné úrody, později také lazebník a další profese. Na středověkém hradě to zkrátka žilo.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.