Z chýnovského pivovaru zbyl jen mohutný sloup, který podpíral klenbu ve varně. Uvidíte ho v parčíku

18. listopad 2024

Pivovary se dříve nacházely prakticky ve všech městech a městečkách, ale i v menších obcích při šlechtických sídlech. Zajímavou historií se v tomto směru může pochlubit například Chýnov na Táborsku.

Pivovar v Chýnově vznikl v 16. století za Malovců z Malovic. Využíval vodu přiváděnou primitivním vodovodem, který zřídil věhlasný Jakub Krčín. Dřevěné potrubí sloužilo až do roku 1895, kdy Schwarzenbergové přistoupili k nákladné modernizaci celého provozu.

Díky ní začal chýnovský pivovar vařit více než 10 tisíc hektolitrů piva ročně, což pro něj znamenalo dobu největší produkce v dějinách. Avšak tato zlatá éra byla poměrně krátká, protože už s první světovou válkou nastal pád, z něhož se pivovar nevzpamatoval.

Víceméně skomíral a v roce 1948 byl definitivně zrušen. Jeho chátrající areál na okraji náměstí pod kostelem byl v roce 2017 zbořen a nahrazen novostavbou sportovní haly, jejíž fasáda má podobný vnější vzhled jako původní schwarzenberská stavba.

Z původního pivovaru se podařilo využít mohutný kamenný sloup, který podpíral klenbu ve varně a který dnes tvoří originální pomník chýnovského pivovaru. Vidět je v parčíku před vchodem do tělocvičny.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související