Z chýnovského pivovaru zbyl jen mohutný sloup, který podpíral klenbu ve varně. Uvidíte ho v parčíku
Pivovary se dříve nacházely prakticky ve všech městech a městečkách, ale i v menších obcích při šlechtických sídlech. Zajímavou historií se v tomto směru může pochlubit například Chýnov na Táborsku.
Pivovar v Chýnově vznikl v 16. století za Malovců z Malovic. Využíval vodu přiváděnou primitivním vodovodem, který zřídil věhlasný Jakub Krčín. Dřevěné potrubí sloužilo až do roku 1895, kdy Schwarzenbergové přistoupili k nákladné modernizaci celého provozu.
Díky ní začal chýnovský pivovar vařit více než 10 tisíc hektolitrů piva ročně, což pro něj znamenalo dobu největší produkce v dějinách. Avšak tato zlatá éra byla poměrně krátká, protože už s první světovou válkou nastal pád, z něhož se pivovar nevzpamatoval.
Víceméně skomíral a v roce 1948 byl definitivně zrušen. Jeho chátrající areál na okraji náměstí pod kostelem byl v roce 2017 zbořen a nahrazen novostavbou sportovní haly, jejíž fasáda má podobný vnější vzhled jako původní schwarzenberská stavba.
Z původního pivovaru se podařilo využít mohutný kamenný sloup, který podpíral klenbu ve varně a který dnes tvoří originální pomník chýnovského pivovaru. Vidět je v parčíku před vchodem do tělocvičny.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Protivínský cukrovar vydělával tak dobře, že lidé v hostincích prý zapalovali doutníky bankovkami
Průmyslová výroba cukru na jihu Čech zažila svůj boom v 19. století. Do tohoto období spadá také existence protivínského cukrovaru, který byl v provozu téměř dvacet let.
-
Součástí vojenských střelnic býval půlmon – mohutný násep, který pohlcoval vystřelené kule
Asi málokdo ví, co znamená slovo půlmon. Česky je to lapač kulí. Což stále zní trochu záhadně. Prozradíme, že šlo o součást vojenské střelnice – mohutný násep za terči.
-
Na čimelický zámek se po šlechticích nastěhovali studenti filmařiny. Později se zase odstěhovali
Když se v roce 1802 rozdělili Schwarzenbergové na dvě linie, připadly takzvané sekundogenituře hlavně statky na Písecku. Jedním z nich byly i Čimelice s barokním zámkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.