Protivínský cukrovar v prvních letech vydělával tak dobře, že lidé v hostincích prý zapalovali doutníky bankovkami
Průmyslová výroba cukru na jihu Čech zažila svůj boom v 19. století. Do tohoto období spadá také existence protivínského cukrovaru, který byl v provozu téměř dvacet let.
S jeho výstavbou se započalo 7. července 1869, přičemž slavnostní výkop provedl samotný kníže ze Schwarzenbergu. Jednalo se v pořadí o čtvrtý schwarzenberský cukrovar, ovšem o první na jejich pozemcích v jižních Čechách.
Rok po výkopu zahájil cukrovar provoz. Cukrová řepa byla pěstována na rozsáhlých plochách na protivínském, netolickém a libějovickém velkostatku a její dovoz do Protivína zajišťovaly koňské a volské potahy.
V prvních sedmi letech existence vykazoval cukrovar nebývalé zisky. Když však v roce 1878 koupili Schwarzenbergové akciový cukrovar v Českých Budějovicích, začalo v protivínském cukrovaru docházet ke ztrátám.
Postupný úpadek vyvrcholil v roce 1889, kdy Adolf Josef ze Schwarzenbergu nařídil v cukrovaru trvale zastavit provoz. Budova se stala součástí místního pivovaru a byla přestavěna na sladovnu.
Zrušení cukrovaru, který svého času zaměstnával na 300 dělníků, mělo neblahý vliv na celou obec. Zatímco v době jeho prosperity Protivín po ekonomické stránce vzkvétal, a to dokonce do takové míry, že lidé si prý v hostincích zapalovali doutníky bankovkami, po jeho zrušení rapidně vzrostla nezaměstnanost.
V důsledku toho nastal odliv místních obyvatel, z nichž se někteří vydali hledat štěstí za oceán do Ameriky.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Čeští přistěhovalci založili v USA osady pojmenované po rodných městech – Protivin a Pisek
Chystáte se navštívit Protivin? Pak si objednejte letenku. A k letence si ještě vyřiďte dovolenou. Řeč je totiž o městě Protivin, které se nachází v americkém státě Iowa.
-
Jihočeská kalifabrika měla odběratele po celé monarchii, ale místní sužovala mimořádným zápachem
V rakouském císařství, potažmo v rakousko-uherské monarchii se nacházelo jen několik málo kalifabrik. Jedna taková byla i na jihu Čech, západně od Jindřichova Hradce.
-
Paličkování krajek v Sedlici bylo součástí roboty poddaných, pro výrobky přijížděli kupci až z Bavor
Město Sedlice se nachází na cestě mezi Blatnou a Strakonicemi a proslavilo se zejména paličkováním krajek. Jeho rozvoj lze písemně doložit v první polovině 18. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.