Paličkování krajek v Sedlici bylo kdysi součástí roboty poddaných žen, pro jejich výrobky přijížděli kupci až z Bavor
Město Sedlice se nachází na cestě mezi Blatnou a Strakonicemi a proslavilo se zejména paličkováním krajek. Jeho rozvoj lze písemně doložit v první polovině 18. století, kdy byla majitelkou sedlického panství Marie Ludmila Černínová z Chudenic.
Tato hraběnka si krajky velmi oblíbila a rozhodla se upravit polní robotu poddaných žen tak, že ji částečně nahradila paličkováním krajek. Sedlické krajky byly proslulé svou kvalitou a prý až z Bavor přijížděli kupci, kteří si zde nechávali paličkovat čepce ze zlatých nití.
Když koncem 19. století krajkářství poněkud upadlo, podpořila jej mecenáška Vlasta Stránecká, majitelka panství z nedalekých Čekanic. Roku 1899 na svůj náklad založila v Sedlici krajkářskou školu.
I když škola právě před čtvrtstoletím zanikla, s podporou vedení města Sedlice se podařilo tradici krajky udržet dodnes. Sedlické ženy tak stále ve volném čase paličkují a v místě probíhají výukové kurzy pro děti i dospělé. Na náměstí v Sedlici dokonce stojí malý obchůdek, kde místní krajkářky prezentují a prodávají své výrobky.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.