Spiritismus zasáhl na počátku 20. století i Doudlebsko. Místní ženy se bály vyjít večer ze světnice
Spiritismus, označovaný též jako duchověrectví, založil francouzský pedagog Allan Kardec, který v roce 1857 vydal knihu s názvem Kniha duchů. Ta se stala základem tohoto učení. O pár let později vycházely překlady i v Čechách a kroužky spiritistů bylo možné najít v kavárnách mezi studenty lačnícími po všem tajemném. Zvláštního významu nabyl spiritismus i v lidových vrstvách, zejména v Podkrkonoší.
Jihočeské noviny Budivoj dokládají, že na počátku 20. století pronikl spiritismus i na jihočeský venkov, konkrétně do obce Doudleby. V roce 1902 se lze v novinách dočíst, že ve farnosti Doudleby žijí tři spiritisté, z nichž jeden je prý i vyznavačem alkoholu.
Když se nešťastnou náhodou utopil doudlebský hostinský příjmením Honzík, rozšířil spiritista Bican zprávu, že s duchem hostinského navázal spojení a že jeho duch se prochází vždy večer po vesnici. Tomu prý uvěřily tři čtvrtiny Doudleb a místní ženy se bojí vyjít večer ze světnice.
Zákaz spiritismu přinesla druhá světová válka, kdy byly všechny spiritistické sbory rozpuštěny a pořádání seancí zakázáno. Podle vyprávění pamětníků se však poslední spiritisté tajně scházeli v některých vesnicích v okolí Českých Budějovic, jako byly třeba Ločenice, Pašínovice, Sedlo nebo Nesměň. A to ještě v 70. letech 20. století!
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
V Lažišti prý každou noc vylézal z hrobu umrlec, díra ve dveřích věže byla podle místních jeho dílem
Hřbitovní kostel svatého Mikuláše v Lažišti patří mezi cenné příklady nejstarších dochovaných církevních staveb na Prachaticku. Pochází z první poloviny 13. století.
-
Jihočeský Jára Cimrman vynalezl buňát nekotitelný, ale také brousil jazyk a napravoval slova
Všestranný Jakub Hron se narodil roku 1840 v Metánově na Pelhřimovsku, kde jako osmdesátiletý i zemřel. Co bylo mezi tím, je obdivuhodné.
-
Lázně v Libníči u Lišova byly vyhlášené. Jeden ze slavných hostů ale odhalil nechutné praktiky
Lázně v Libníči u Lišova na Českobudějovicku bývaly proslulé i svými slavnými návštěvníky. Jezdil se básník Zeyer, spisovatel Biebl, mladý herec Rudolf Hrušínský a další.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.