Spiritismus zasáhl na počátku 20. století i Doudlebsko. Místní ženy se bály vyjít večer ze světnice

30. září 2024

Spiritismus, označovaný též jako duchověrectví, založil francouzský pedagog Allan Kardec, který v roce 1857 vydal knihu s názvem Kniha duchů. Ta se stala základem tohoto učení. O pár let později vycházely překlady i v Čechách a kroužky spiritistů bylo možné najít v kavárnách mezi studenty lačnícími po všem tajemném. Zvláštního významu nabyl spiritismus i v lidových vrstvách, zejména v Podkrkonoší.

Jihočeské noviny Budivoj dokládají, že na počátku 20. století pronikl spiritismus i na jihočeský venkov, konkrétně do obce Doudleby. V roce 1902 se lze v novinách dočíst, že ve farnosti Doudleby žijí tři spiritisté, z nichž jeden je prý i vyznavačem alkoholu.

Když se nešťastnou náhodou utopil doudlebský hostinský příjmením Honzík, rozšířil spiritista Bican zprávu, že s duchem hostinského navázal spojení a že jeho duch se prochází vždy večer po vesnici. Tomu prý uvěřily tři čtvrtiny Doudleb a místní ženy se bojí vyjít večer ze světnice.

Zákaz spiritismu přinesla druhá světová válka, kdy byly všechny spiritistické sbory rozpuštěny a pořádání seancí zakázáno. Podle vyprávění pamětníků se však poslední spiritisté tajně scházeli v některých vesnicích v okolí Českých Budějovic, jako byly třeba Ločenice, Pašínovice, Sedlo nebo Nesměň. A to ještě v 70. letech 20. století!

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související