K Alžbětě u Strakonic chodili poutníci, ženy tu prováděly noční obřady. Kámen proto musel zmizet
Nápadné kameny v krajině bývaly předmětem pověr a zvláštní úcty. V 17. století stával nedaleko od Strakonic u cesty k Volyni vztyčený kámen, možná původně mezník nebo památník nějaké neznámé události.
Svým tvarem a obrysem poněkud připomínal lidskou postavu a navíc do něj někdo vyryl oči, ústa, nos a naznačil ženská ňadra. Mohlo jít o rozpustilost nějakého pasáčka, který se venku nudil, a tak vzal hřebík a hrál si na sochařskou tvorbu.
Přirozený kamenný útvar tím ale dostal lidskou tvář a začalo se mu říkat Alžběta. Stal se ve své době velmi známým a vyhledávaným, přicházeli k němu poutníci a přinášeli dárky v naději, že jim bude navráceno zdraví. K Alžbětě se obracely zejména mladé ženy, které u ní prováděly noční obřady, aby si zajistily plodnost anebo zdárný průběh těhotenství.
Takové pohanské zvyklosti byly ale v rozporu s křesťanstvím. Katolická církev musela zakročit, tím spíše, že se Alžběta nacházela na strakonickém panství, které patřilo řádu maltézských rytířů.
Roku 1656 proběhlo vyšetřování a pohanská modla pak byla odvezena do Strakonic a uschována na hradě. Dlouho ležela pod věží Rumpálem, odkud se ztratila neznámo kdy a neznámo kam.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Související
-
Ve zdi píseckého kostela vydlabali lidé důlky. Chtěli získat údajně léčivý prášek z posvěcené stavby
Dominantou Písku je děkanský kostel Narození Panny Marie, významná gotická památka. Na jeho kamenném portálu najdeme nejméně dvacet malých vydlabaných důlků.
-
Řeholníci v klášteře u Nové Bystřice vymítali ďábla a ochránili ženu před čarodějnickým procesem
Román Kladivo na čarodějnice poutavě zpracovává téma čarodějnických procesů v okolí Velkých Losin. V jižních Čechách se v té době také odehrál jeden pozoruhodný případ.
-
Pohřbili v Písku vampýra? Uložení ostatků muže v kostele ukazuje, že se místní obávali jeho návratu
Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice v Písku je znamenitou pozdně gotickou stavbou s některými renesančními prvky. Na počátku roku 1980 tu byl objeven kostrový hrob.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka