Pohřbili v Písku vampýra? Uložení ostatků muže v kostele ukazuje, že se místní obávali jeho návratu mezi živé
Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice v Písku je znamenitou pozdně gotickou stavbou nesoucí v sobě některé renesanční prvky. Na počátku roku 1980 prováděly v kostelní lodi pracovnice píseckého muzea záchranný výzkum, během něhož objevily kostrový hrob.
Na tom by nebylo nic zvláštního, neboť interiéry kostelů patřily v minulosti k běžným místům pohřbívání duchovních i významných světských osob. Uložení kosterních pozůstatků v tomto hrobě však bylo netradiční.
Tělo bez oděvu leželo natažené na zádech s nohama k východu. Hlava, kterou někdo násilně ukroutil z tlejícího těla, byla umístěna kolmo na tělo a obrácena tváří k západu, tedy směrem od oltáře. Nebožtík měl navíc přední část chrupu násilně vytrhanou.
To vše naznačuje, že pohřeb nesl známky vampyrismu. Podle ohledání hrobu a ostatků se jednalo o asi třicetiletého muže, který byl v kostele pohřben pravděpodobně v 18. století.
Možná šlo o některého z francouzských důstojníků, kteří byli během války o rakouské dědictví ubytováni v kostele a z nichž někteří podlehli v roce 1741 epidemii. Jednalo-li se skutečně o francouzského důstojníka, či úplně jiného muže, nevíme.
Jisté ale je, že ti, kteří kdysi manipulovali s nebožtíkovými ostatky, z něho měli hrůzu a obávali se jeho návratu mezi živé.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka