Údajné paranormální jevy v českobudějovické Plachého ulici vzbudily v roce 1921 velkou pozornost
Na podzim roku 1921 se do jednoho bytu v Plachého ulici v Českých Budějovicích nastěhoval fiakrista Ernest se svou rodinou. Byt měl mezi místními nechvalnou pověst, protože v něm prý strašilo, ale Ernest na tyto báchorky nedbal.
Ani ne po čtyřech měsících se rodina stěhovala z bytu pryč. Dle jejich svědectví se o půlnoci začala v bytě rozsvěcovat světla, obrazy na stěnách se pohybovaly a do nábytku jako by někdo tloukl obuškem.
Události si všiml místní i celostátní tisk, takže přilákala pozornost celé řady zájemců. Spiritisté měli prostřednictvím svého média na místě vyvolat ducha, jenž jim sdělil, že v bytě před 49 lety zavraždil bratr svou sestru se dvěma dětmi.
Legionáři, kteří v bytě přenocovali, zase tvrdili, že hluk způsobují pouze myši sídlící v dírách v podlaze. Městské policii se dokonce přihlásila Lidová hvězdárna v Pardubicích s nabídkou, že do bytu vyšle v tajnosti svého delegáta, který věc vysvětlí.
Před domem se mezitím po večerech scházely hloučky lidí, kteří chtěli na vlastní oči spatřit tyto paranormální jevy. Naopak služebné se v reakci na šířící se zvěsti bály chodit v noci do sklepů i na ulici a děti věřily, že straší už i u nich doma.
Městská policie ovšem vyčkávala. A když se o měsíc později ukázalo, že po strašidlu najednou není ani vidu, ani slechu, záležitostí se přestala zabývat.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka