Řeholníci v klášteře u Nové Bystřice vymítali ďábla a ochránili ženu před čarodějnickým procesem
Román Kladivo na čarodějnice jihočeského rodáka Václava Kaplického není asi třeba představovat. Kniha poutavě zpracovává téma čarodějnických procesů v druhé polovině 17. století v okolí Velkých Losin. V jižních Čechách se v té době také odehrál jeden pozoruhodný případ, který měl však šťastnější konec.
Jak dokládá historik František Roubík, v roce 1700 se do paulánského kláštera u Nové Bystřice na Jindřichohradecku dostavila jistá Kateřina Marie. Řeholníkům sdělila, že pro svůj hříšný život upadla v zoufalství a upsala se vlastní krví zlému duchu. Když mu odevzdávala úpis, učinil jí prý na levou stranu srdce a dalších částech těla čarodějná znamení.
Pauláni ji považovali za posedlou ďáblem a okamžitě začali s jeho vymítáním. Po několika obřadech se jim prý podařilo ďábla z nešťastnice vyhnat. Kromě toho získali i její krví psaný úpis a čarovnou kouli, s jejíž pomocí mohla údajně očarovávat lidi a dobytek.
Když se o případu dozvěděla pražská konsistoř, žádala, aby byla žena poslána v doprovodu kněze do Prahy a souzena pro čarodějnictví. V předtuše toho, jaký osud ji v případě vydání čeká, ukryli pauláni ženu na neznámém místě a podali o tom zprávu císaři Leopoldovi I. S jeho svolením pak odcestovala do Vídně, kde s ní bylo pravděpodobně zacházeno vlídněji.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
V Lažišti prý každou noc vylézal z hrobu umrlec, díra ve dveřích věže byla podle místních jeho dílem
Hřbitovní kostel svatého Mikuláše v Lažišti patří mezi cenné příklady nejstarších dochovaných církevních staveb na Prachaticku. Pochází z první poloviny 13. století.
-
Pohřbili v Písku vampýra? Uložení ostatků muže v kostele ukazuje, že se místní obávali jeho návratu
Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice v Písku je znamenitou pozdně gotickou stavbou s některými renesančními prvky. Na počátku roku 1980 tu byl objeven kostrový hrob.
-
Spiritismus zasáhl na počátku 20. století i Doudlebsko. Místní ženy se bály vyjít večer ze světnice
Spiritismus, označovaný též jako duchověrectví, založil francouzský pedagog Allan Kardec, který v roce 1857 vydal knihu s názvem Kniha duchů. Ta se stala základem učení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.