Mikoláš, ztratil plášť, pokřikovala Maruška Kailová na svého budoucího manžela, malíře Mikoláše Alše
Má nejdražší, zlatý miláčku, jediná myšlenko, dušinko nejmilejší, moje Marino! Tak vroucně častoval svoji budoucí manželku proslulý český malíř Mikoláš Aleš. Ve vsi Boudy, dříve také Buda, na Písecku se na tamním poplužním dvoře narodila 13. listopadu 1857 Maruška Kailová.
S budoucím umělcem se setkávala od útlého věku, protože malý Mikolášek se k budskému dvoru často rád toulával. Pokřikovala na něj: Mikoláš, ztratil plášť. On se ale nezlobil. Cítil k ní zvláštní náklonnost a Boudy se staly začátkem jejich společného příběhu.
V místě patřícímu dříve píseckému zboží však Mařenka osiřela už v sedmi letech. Její dědeček měl dvůr propachtovaný a poté, co jeho vnučka přišla o rodiče, odstěhoval se s ní do Mirotic. Oba mladí lidé si tak byli blíže. Na chvíli. Mikoláš odjel studovat a pracovat do Prahy, ovšem jejich lásku to nepřekazilo.
Co kdysi započalo na budském dvoře, stvrdili totiž roku 1879 v mirotickém kostele manželským slibem. A na Budách? Tam jim nevěstin strýc Jan vystrojil krásnou veselku.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Jihočeské malovánky, poetický název používal podnik, kde malíři ručně zdobili keramiku a porcelán
Podnik Jihočeské malovánky provozoval Václav Podhrázský nejprve v Jihlavě a od roku 1924 v Českých Budějovicích. V době největšího rozmachu zaměstnával deset lidí.
-
Ve zdi píseckého kostela vydlabali lidé důlky. Chtěli získat údajně léčivý prášek z posvěcené stavby
Dominantou Písku je děkanský kostel Narození Panny Marie, významná gotická památka. Na jeho kamenném portálu najdeme nejméně dvacet malých vydlabaných důlků.
-
Alois Jirásek je čestným občanem mnoha obcí. V roce 1918 mu poctu udělila i Hluboká nad Vltavou
Psohlavci, Temno, F. L. Věk či Staré pověsti české. Další díla netřeba vyjmenovávat, řeč je o Aloisi Jiráskovi. Spisovatel se stal za svého života váženou osobou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.