Ve zdi píseckého kostela vydlabali lidé důlky. Snažili se získat údajně léčivý prášek z posvěcené stavby

Dominantou Písku je děkanský kostel Narození Panny Marie, významná gotická památka. Na jeho kamenném portálu najdeme nejméně dvacet malých vydlabaných důlků, možná třiadvacet, a to ve výšce 88 až 160 centimetrů nad dlažbou.

Mají kulatý tvar a jsou zahloubeny maximálně dva centimetry pod povrch kamene. Písecký archeolog Jiří Fröhlich se před časem pokusil vysvětlit jejich původ a upozornil také na další kostely s podobnými důlky. Například u Panny Marie Sněžné v Praze, ale i mnohde jinde v Čechách, na Moravě a v okolních zemích.

Otvory byly vyhloubeny lidskými prsty ve snaze získat prášek z posvěceného kostela. Podle pověry měl takový prášek léčivou moc, přidával se do mastí na rány nebo ho nemocný vypil rozmíchaný ve vodě či v kořalce. Pomáhal prý také dobytku proti kolice a šestinedělkám při hojení po porodu. Stejné účinky bývaly připisovány i prášku z kamenných křížů a náhrobků.

Jak kdysi zjistil moravský archeolog Jindřich Wankel, lidé věřili i tomu, že k uzdravení pomůže, když se do důlků v kostelní zdi zastrčí ustřižené pacientovy vlasy. Metoda je to přežitá, ale uškodit zdraví asi nemohla.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související