Alois Jirásek je čestným občanem mnoha měst a obcí. V roce 1918 mu poctu udělila i Hluboká nad Vltavou
Psohlavci, Temno, F. L. Věk či Staré pověsti české. Další díla netřeba vyjmenovávat, neboť je zřejmé, že řeč je o spisovateli Aloisi Jiráskovi. Autor řady historických románů se stal za svého života váženou osobou, jeho tvorba měla velký vliv na českou kulturu.
Není tedy překvapující, že řada obcí jej zvolila čestným občanem. Pozoruhodná vlna udělování tohoto statusu nastala v roce 1918, kdy se Jirásek stal čestným občanem Ústí nad Orlicí, Holic, Smiřic, Přelouče, Dobříše, Proseče, Loun, Boskovic, Přerova a mohli bychom pokračovat dále.
Kromě literárních zásluh to mělo souvislost jistě s Národní přísahou, v níž v dubnu téhož roku Alois Jirásek společně s dalšími spisovateli, politiky a umělci otevřeně projevil odhodlání vytrvat a podpořit vznik samostatného státu Čechů a Slováků.
Krátce před rozpadem mocnářství a symbolicky na svátek svatého Václava byl Jirásek v roce 1918 zvolen také čestným občanem Hluboké nad Vltavou. Hlubočtí zastupitelé zpravili o této poctě spisovatele písemně 30. září, načež jim o jedenáct dní později přišla odpověď.
Jirásek vyjádřil vřelé poděkování a zároveň ocenil, že mu nezaslali diplom, jak bývalo zvykem, nýbrž že jeho zvolení využili k podpoře vlastenecké věci, a sice přispěním 200 korun na sbírku „Svatováclavský dar“ pro české školy.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Hrabě Černín dokázal do sbírky sehnat texty, které vlastní rukou napsali Mozart, Goethe či Napoleon
Sběratelství patří mezi obory, jimž se nekladou žádné meze. Svého času mu podlehl také hrabě Evžen Karel Černín z Chudenic (1796–1868), vzdělaný šlechtic a milovník umění.
-
Román Zámek psal Franz Kafka v Plané nad Lužnicí. Neměl tam ale klid a dílo nedokončil
Osek na Strakonicku, Planá nad Lužnicí na Táborsku a České Velenice na Jindřichohradecku. To jsou tři místa na jihu Čech, kde zanechal stopy známý spisovatel Franz Kafka.
-
Jediný jihočeský pomník Havlíčka Borovského má základní kámen z roku 1906, ale vznikl mnohem později
Známý novinář a spisovatel z doby národního obrození Karel Havlíček Borovský byl pro své protivládní názory a porušování tiskového zákona deportován roku 1851 do Brixenu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.