Jediný jihočeský pomník Karla Havlíčka Borovského má základní kámen z roku 1906, ale vznikl mnohem později
Známý novinář a spisovatel z doby národního obrození Karel Havlíček Borovský byl pro své protivládní názory a porušování tiskového zákona deportován roku 1851 do jihotyrolského Brixenu. Pod policejním dohledem se na cestu vydal dostavníkem z tehdy Německého Brodu a putoval přes Jindřichův Hradec a České Budějovice.
Jediný pomník v Jihočeském kraji, který ho připomíná, však najdeme úplně jinde. Nachází se na kopci za východním okrajem obce Mačkov na severním Strakonicku.
Jedním z iniciátorů výstavby byl Antonín Kalina, tajemník okresního úřadu v Blatné a poslanec Českého zemského sněmu, původem z rodného kraje Karla Havlíčka.
Základní kámen k pomníku byl položen při velké vlastenecké slavnosti v roce 1906, kdy uplynulo půlstoletí od Havlíčkova úmrtí. Jenomže různé problémy zapříčinily, že samotný pomník už postaven nebyl a na celý projekt se postupně zapomnělo.
Příběh však má šťastný konec. Koncem roku 2016 totiž došlo k oprášení záměru a v následujících měsících k dobudování pomníku. Jeho slavnostní odhalení se odehrálo 23. září 2017, tedy po více jak sto letech od položení základního kamene.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Jihočeši zaspali? Žižkovu mohylu u Přibyslavi tvoří kameny z mnoha míst, z rodného kraje jen tři
Mezi významnými daty české historie se už na základní škole učíme 11. říjen 1424, úmrtí Jana Žižky, jednoho z nejslavnějších jihočeských rodáků.
-
Vojáka na stráži budějovická radnice odmítla, později na čas zmizel. Dnes stojí u vědecké knihovny
Na břehu Malše u budovy Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě v Českých Budějovicích stojí památník bitvy u Zborova. Oficiální název sochy je Voják na stráži.
-
Slavný architekt Josef Zítek díky svatbě získal panství na jihu Čech. Stal se dokonce baronem
Aarchitekt Josef Zítek je neodmyslitelně spjat s budovou Národního divadla v Praze. O to méně je známý jako velkostatkář a šlechtic, který měl dokonce vazbu na jižní Čechy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.