Lipno je nejen na jihu Čech, ale i na Lounsku. Pražský Smíchov má zase jmenovce kousek od Třeboně
Obec Lipno nad Vltavou, ležící ve významné rekreační oblasti, není třeba představovat. Díky stavbě vodního díla z 50. let 20. století ji zná snad každý. Původní vesnice však náležela k cisterciáckému majetku vyšebrodského kláštera, poprvé se o ní dozvídáme až v 16. století a dlouho nijak zvlášť známá nebyla.
Málokdo ví, že má jmenovce. Je mnohem starší, na jihu Čech ho nenajdete, ale vazbu na ně má. Lipno na Lounsku, dříve zvané jako Velké, je poprvé zmíněno roku 1393 v souvislosti s tvrzí a pěstováním vína.
Stejně jako Lipno jihočeské, patřilo klášternímu zboží, ovšem benediktinskému v Postoloprtech, byť jen nějakou dobu ve středověku. Samo o sobě bylo sídlem menšího panství, které roku 1692 koupil Ferdinand Vilém ze Schwarzenbergu.
Podobné je to třeba i se Smíchovem. Ten jihočeský leží mezi Třeboní a Novou Hlínou a je to dvouapůlhektarový rybník. Bývalé město a později pražskou čtvrť Smíchov zná také každý. V tomto případě však patřily schwarzenberskému rodu oba dva.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Osada u Tábora se jmenovala Záchod. Když slovo začalo nabývat dnešního významu, udělali z ní Náchod
Mnohá významná místa mají v jižních Čechách své jmenovce. Tak třeba Náchod není jen východočeské okresní město s velkým zámkem, nýbrž i vesnice kousek od Tábora.
-
Perly z Vltavy chtěla vidět i Marie Terezie, obchodovali s nimi židé a také vyšebrodský klášter
V jihočeských řekách a potocích se kdysi ve velkém lovily perly. Zvláštním bohatstvím v tomto směru vynikala především Vltava. Úsek kolem Rožmberka býval vyhlášený.
-
„Přehradní mánie“ pohltila jižní Čechy na počátku 20. století. Každá obec chtěla mít svou přehradu
Koncem 19. století zasáhla jižní Čechy série velmi ničivých povodní. Pak se ve velké míře regulovaly řeky a vzniklo také neuvěřitelné množství projektů na stavbu přehrad.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.