V 19. století žilo poblíž kostelíka svaté Anny u Oslova asi sedmdesát obyvatel, po roce 2000 už jen tři

24. červenec 2024

Krátce před polovinou 16. století byla v místě starší poustevny dokončena stavba jednolodního, pozdně gotického kostelíka svaté Anny nad řekou Otavou nedaleko Oslova na Písecku. Objekt s polokruhovým ostěním je sám o sobě zajímavý dobou svého vzniku, dochováním i osobou zakladatele.

Tím byl totiž zvíkovský pán Jindřich III. ze Švamberka, známý přestavbou a rozšířením svého sídelního hradu. Zdánlivě poklidnou atmosféru místa narušila v roce 1866 prusko-rakouská válka. Tehdy se totiž pod svatou Annou usadila nepřátelská vojska.

V lokalitě rozdělené mezi katastr Oslova a Zvíkovského Podhradí se dosud nachází i několik menších chalup. Dříve jich tam stávalo více a obývaly je rodiny místních lesníků a vorařů.

Úbytek zástavby i obyvatel nastal na samém konci 50. let 20. století v souvislosti s budováním Orlické přehrady. Některé usedlosti vzaly zcela za své a počet obyvatel se významně snižoval. Zatímco ve druhé polovině 19. století jich tu žilo okolo sedmi desítek, po roce 2000 jsou uváděni už jen tři.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat