V Lažišti prý každou noc vylézal z hrobu umrlec, díra ve dveřích věže byla podle místních jeho dílem

12. září 2024

Hřbitovní kostel svatého Mikuláše v Lažišti patří mezi cenné příklady nejstarších dochovaných církevních staveb na Prachaticku. Původně románský kostel z první poloviny 13. století prošel v období gotiky a baroka dílčími stavebními úpravami, které mu vtiskly dnešní podobu.

Ke kostelu se váže zajímavá pověst, která se motivem a hrůzou může směle rovnat i Erbenově Svatební košili. Podle lidového vyprávění vylézal v Lažišti na noc z hrobu umrlec, který odložil rubáš a vydával se o půlnoci výskat na nedaleký vrch Na Vyhlídce u Osek. O jedné hodině ranní se pak vracel zpět do hrobu.

Jedné noci se jistý nebojácný chasník osmělil vlézt na hřbitov, umrlcův rubáš sebral a zamkl se s ním do kostelní věže. Když se umrlec vrátil a svůj rubáš nenalezl, začal obcházet kostelní věž a na chasníka volal: „Dej mi můj rubáš!“.

Jeho slova však zůstala bez odezvy, a tak se umrlec začal do kostelní věže prokousávat skrz zamčené dveře. V okamžiku, kdy měl vyhryzaný otvor pro hlavu a chasník již myslel na nejhorší, zakokrhal kohout. Umrlec se musel vytratit bez rubáše a s tím skončily i jeho noční výlety Na Vyhlídku.

Díra ve dveřích do kostelní věže byla skutečně k vidění ještě v 19. století, přičemž mezi místními farníky se tradovalo, že jejím původcem nebyl kdysi dávno nikdo jiný než onen umrlec.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související