V Lažišti prý každou noc vylézal z hrobu umrlec, díra ve dveřích věže byla podle místních jeho dílem
Hřbitovní kostel svatého Mikuláše v Lažišti patří mezi cenné příklady nejstarších dochovaných církevních staveb na Prachaticku. Původně románský kostel z první poloviny 13. století prošel v období gotiky a baroka dílčími stavebními úpravami, které mu vtiskly dnešní podobu.
Ke kostelu se váže zajímavá pověst, která se motivem a hrůzou může směle rovnat i Erbenově Svatební košili. Podle lidového vyprávění vylézal v Lažišti na noc z hrobu umrlec, který odložil rubáš a vydával se o půlnoci výskat na nedaleký vrch Na Vyhlídce u Osek. O jedné hodině ranní se pak vracel zpět do hrobu.
Jedné noci se jistý nebojácný chasník osmělil vlézt na hřbitov, umrlcův rubáš sebral a zamkl se s ním do kostelní věže. Když se umrlec vrátil a svůj rubáš nenalezl, začal obcházet kostelní věž a na chasníka volal: „Dej mi můj rubáš!“.
Jeho slova však zůstala bez odezvy, a tak se umrlec začal do kostelní věže prokousávat skrz zamčené dveře. V okamžiku, kdy měl vyhryzaný otvor pro hlavu a chasník již myslel na nejhorší, zakokrhal kohout. Umrlec se musel vytratit bez rubáše a s tím skončily i jeho noční výlety Na Vyhlídku.
Díra ve dveřích do kostelní věže byla skutečně k vidění ještě v 19. století, přičemž mezi místními farníky se tradovalo, že jejím původcem nebyl kdysi dávno nikdo jiný než onen umrlec.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
Pohřbili v Písku vampýra? Uložení ostatků muže v kostele ukazuje, že se místní obávali jeho návratu
Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice v Písku je znamenitou pozdně gotickou stavbou s některými renesančními prvky. Na počátku roku 1980 tu byl objeven kostrový hrob.
-
Unikátní hřbitov s alejí kapliček a verši na hrobech je v Albrechticích nad Vltavou
Jednou z nejvýznamnějších jihočeských románských památek je hřbitovní kostel v Albrechticích nad Vltavou na Písecku. Kolem se rozkládá malý hřbitůvek, který nemá obdoby.
-
Tři obři byli podle lidové povídačky pohřbeni na Písecku. Archeologové ale našli jiné vysvětlení
Každý už určitě slyšel o Boubínském pralese na Šumavě nebo Žofínském a Hojnovodském pralese v Novohradských horách. V jižních Čechách máme ale ještě jeden prales.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.