Tři obři byli podle lidové povídačky pohřbeni na Písecku. Archeologové ale našli jiné vysvětlení
Každý už určitě slyšel o Boubínském pralese na Šumavě nebo Žofínském a Hojnovodském pralese v Novohradských horách. V jižních Čechách máme ale ještě jeden prales, a to na Písecku.
Jmenuje se Sobědražský prales podle osady Sobědraž a nachází se západně od Milevska. Jedná se o část lesa s přirozeným porostem starých dubů a buků. Od roku 1986 je lokalita chráněna jako přírodní památka.
Kousek odtud bychom našli místo zvané už minimálně sto let Obrovy hroby. Jde jednak o úsek lesa a jednak o val, který převyšuje zhruba o tři metry okolní terén a má nepravidelný čtvercový půdorys o délce stran 68 a 65 metrů.
Dlouho se přesně nevědělo, k čemu tato stavba vlastně sloužila. Archeologové, kteří ji několikrát zkoumali, nakonec určili, že místo bylo v historii užíváno minimálně dvakrát. Nejprve Kelty v době laténské jako kultovní svatyně a poté Slovany ve 12. století.
Nepotvrdila se tak dávná lidová povídačka, podle níž měly být Obrovy hroby pohřebištěm tří obrů, ani názor, že jde o část opevnění z třicetileté války. Nádech tajemna dodává lokalitě ještě kamenný smírčí kříž, postavený v 19. století u silnice v místech, kde došlo k zastřelení hajného pytlákem.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Kamenné válce zakryté poklicí můžete vidět v šumavských vesnicích. Jsou to staré rozdělovače vody
Na cestě z Horní Plané do Volar na Šumavě narazíme téměř v každé vesnici na ojedinělou technickou památku. Jsou to kamenné rozdělovače nebo také děliče vody z 19. století.
-
V zámeckém parku na Hluboké začali Schwarzenbergové jako první v Čechách pěstovat „železné dřevo“
Dřevo se hodí na ledacos. Měkkým se dobře topí, tvrdší je vhodné na nábytek. V jižních Čechách se však pěstovala od 19. století také alternativa takzvaného železného dřeva.
-
Na místě, kde se údajně narodil Jan Žižka, byl mohutný dub, pak kaplička. Dnes tam stojí pomník
Nejprve dub, potom kaplička a nakonec kamenný pomník. I tak by se ve stručnosti dalo charakterizovat místo údajného narození Jana Žižky z Trocnova.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka