Tři obři byli podle lidové povídačky pohřbeni na Písecku. Archeologové ale našli jiné vysvětlení

10. září 2024

Každý už určitě slyšel o Boubínském pralese na Šumavě nebo Žofínském a Hojnovodském pralese v Novohradských horách. V jižních Čechách máme ale ještě jeden prales, a to na Písecku.

Jmenuje se Sobědražský prales podle osady Sobědraž a nachází se západně od Milevska. Jedná se o část lesa s přirozeným porostem starých dubů a buků. Od roku 1986 je lokalita chráněna jako přírodní památka.

Kousek odtud bychom našli místo zvané už minimálně sto let Obrovy hroby. Jde jednak o úsek lesa a jednak o val, který převyšuje zhruba o tři metry okolní terén a má nepravidelný čtvercový půdorys o délce stran 68 a 65 metrů.

Dlouho se přesně nevědělo, k čemu tato stavba vlastně sloužila. Archeologové, kteří ji několikrát zkoumali, nakonec určili, že místo bylo v historii užíváno minimálně dvakrát. Nejprve Kelty v době laténské jako kultovní svatyně a poté Slovany ve 12. století.

Nepotvrdila se tak dávná lidová povídačka, podle níž měly být Obrovy hroby pohřebištěm tří obrů, ani názor, že jde o část opevnění z třicetileté války. Nádech tajemna dodává lokalitě ještě kamenný smírčí kříž, postavený v 19. století u silnice v místech, kde došlo k zastřelení hajného pytlákem.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související